Jesteś tu:
>
>
>
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków obchodzi jubileusz 35-lecia
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków obchodzi jubileusz 35-lecia

W tym roku Polskie Stowarzyszenie Diabetyków obchodzi 35-lecie swojej działalności. Jubileusz stał się okazją do świętowania oraz skłonił do refleksji nad tym, co do tej pory udało się wspólną pracą osiągnąć.

Obchody 35-lecia odbyły się 11 czerwca w siedzibie Akademii Polonijnej w Częstochowie. Wzięło w nich udział ponad 300 diabetyków z całego kraju. Głównymi punktami programu były: uroczysta gala z okazji jubileuszu PSD, wykłady edukacyjne dla pacjentów oraz wystawa firm farmaceutycznych. „Urodziny” Stowarzyszenia połączono z obchodzonym tradycyjnie w czerwcu Ogólnopolskim Dniem Diabetyka.

Stowarzyszenie rozpoczynało swoją działalność w czasach, kiedy pacjent z cukrzycą, szczególnie typu 1, miał bardzo ograniczone możliwości leczenia. W Polsce w roku 1981 diabetycy mieli do dyspozycji jeden rodzaj insuliny produkowanej przez Polfę Tarchomin, o glukometrach nikt jeszcze nie słyszał, a puste półki w sklepach w okresie stanu wojennego nie pozwalały na stosowanie diety odpowiedniej dla osób z cukrzycą. To, że pacjenci dotknięci tym schorzeniem zaczęli się organizować, wynikało z ich żalu i rozgoryczenia, że byli z tą chorobą pozostawieni sami sobie. Ci bardziej prężni, lepiej zorganizowani chcieli pomagać tym słabszym, nieradzącym sobie z wymogami leczenia. Bardzo szybko powstały struktury PSD w całym kraju i były one na tyle silne, że po transformacji w roku 1989, kiedy diametralnie zmieniła się sytuacja chorych pod względem dostępności do leków oraz do żywności, zorganizowani członkowie PSD mogli działać dalej, na polu edukacji oraz profilaktyki cukrzycy. Dzisiaj Polskie Stowarzyszenia Diabetyków to nadal największa i najstarsza organizacja pacjencka w Polsce. Liczy blisko 80 tys. członków i działa w około 400 kołach na terenie całego kraju. PSD integruje środowisko chorych, reprezentuje je przed decydentami oraz edukuje w zakresie cukrzycy, zarówno swoich członków, jak i społeczeństwo, mówiąc o koniecznej profilaktyce cukrzycy typu 2.

Podczas uroczystej gali prezes Anna Śliwińska mówiła o przyszłości, o tym, jak wyobraża sobie działalność Stowarzyszenia w najbliższych latach oraz o zadaniach, jakie obecnie przed nim stoją. Z kolei Andrzej Bauman, wieloletni prezes Zarządu Głównego PSD, obecnie prezes honorowy, mówił o historii Stowarzyszenia.

Więcej informacji odnośnie wydarzenia oraz fotorelacja na stronie diabetyk.org.pl

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi