Jesteś tu:
>
>
>
Dieta jako element leczenia cukrzycy typu 2
Dieta jako element leczenia cukrzycy typu 2
Dr n. med. Ewa Janeczko-Sosnowska
Katedra i Klinika Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii Akademii Medycznej w Warszawie
Kierownik: prof. dr hab. med. Waldemar Karnafel

72-letnia chora z cukrzycą typu 2, rozpoznaną przed około 2 laty, została skierowana do poradni diabetologicznej w celu modyfikacji leczenia i przeprowadzenia edukacji. Cukrzycę rozpoznano na podstawie doustnego testu tolerancji glukozy, który wykonano po stwierdzeniu w badaniach przesiewowych nieprawidłowej glikemii na czczo. W leczeniu cukrzycy stosowano początkowo przez 2 miesiące jedynie dietę, a następnie pochodną sulfonylomocznika. W ostatnich 3 miesiącach przed wizytą w poradni diabetologicznej, glikemie na czczo, które oznaczane były sporadycznie tylko w poradni rodzinnej, wahały się od 142 do 204 mg/dl. Chora nie prowadziła samokontroli. Przed 4 laty rozpoznano u niej nadciśnienie tętnicze. Otrzymywała więc inhibitor konwertazy angiotensyny. Ponadto okresowo stosowała niesterydowe leki przeciwzapalne z powodu bólów lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa oraz stawów kolanowych. Według pacjentki, przed wielu laty rozpoznano u niej chorobę zwyrodnieniową stawów. W dzieciństwie przebyła appendektomię.

Podczas wizyty w poradni diabetologicznej stwierdzono nadwagę (BMI 29,1 kg/m2), symetryczne obrzęki kończyn dolnych sięgające 1/3 wysokości podudzi, ciśnienie tętnicze 150/85 mmHg, koślawe ustawienie stawów kolanowych oraz bolesność palpacyjną w okolicy krzyżowego odcinka kręgosłupa. Glikemia na czczo wynosiła 151 mg/dl, stężenie HbA1c 7,8%, stężenie cholesterolu całkowitego 196 mg/dl, stężenie triglicerydów 133 mg/dl. Ostrość wzroku była prawidłowa. Nie stwierdzono zmian patologicznych w dnie oka. Badanie w kierunku mikroalbuminurii dało wynik negatywny. W badaniu EKG stwierdzono cechy przerostu mięśnia lewej komory, nie ujawniono cech niedokrwienia.

Chorą przeszkolono w zakresie stosowania diety cukrzycowej i prowadzenia samokontroli. Zmodyfikowano leczenie farmakologiczne, dołączając metforminę do pochodnej sulfonylomocznika. Ponadto zalecono stosowanie spironolaktonu w celu normalizacji ciśnienia tętniczego oraz leczenia obrzęków kończyn dolnych.

Przykłady diety zaproponowanej chorej przedstawiono poniżej. Pacjentka spożywała dotychczas 3 posiłki na dobę. Nie zgodziła się na zaproponowane zwiększenie liczby posiłków z powodu trudności w poruszaniu się i przyzwyczajenia do dotychczasowego trybu życia. Raz dziennie wychodziła z domu po zakupy, poza tym przebywała w mieszkaniu, głównie w pozycji siedzącej. Zapotrzebowanie kaloryczne chorej oceniono na 1500 kcal na dobę. Od tej liczby odjęto 300 kcal w celu osiągnięcia stopniowej normalizacji masy ciała. Rozplanowano podział kalorii na 3 posiłki na dobę. W przypadku, gdyby chora zechciała spożyć drugie śniadanie lub podwieczorek, zalecono zmniejszenie kaloryczności śniadania lub kolacji o 1 wymiennik węglowodanowy, tj. o 10%. Posiłki zaplanowano tak, aby ich przygotowanie było proste, a śniadania zamienne z kolacją. Chora to zaakceptowała. Jadłospisy ułożono z uwzględnieniem dobowego zapotrzebowania energetycznego oraz procentowych norm spożycia węglowodanów, białek i tłuszczów.

Jadłospis


Pacjentka o wzroście 160 cm z nadwagą, brak aktywności fizycznej. Należna masa ciała: 60 kg, dobowe zapotrzebowanie kaloryczne: 60 x 25 kcal = 1500 kcal Redukcja rzeczywistej masy ciała: 1500 kcal – 300 kcal = 1200 kcal.


Zaciekawił Cię powyższy przypadek kliniczny? A może nie zgadzasz się z jego autorem? Podziel się swoją opinią i podyskutuj z innymi użytkownikami serwisu Diabetologiaonline.pl.


Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane.
Słowa kluczowe:
Pokaż
diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi