Jesteś tu:
>
>
>
Nadwaga u pacjentki z cukrzycą typu 2
Nadwaga u pacjentki z cukrzycą typu 2
Lek. Danuta Wrona
Centrum Edukacji Diabetologicznej we Wrocławiu
60-letnia pacjentka z cukrzycą typu 2, stwierdzoną 5 lat wcześniej, leczona pochodną sulfonylomocznika o przedłużonym działaniu 2 razy dziennie i metforminą 2 razy dziennie 500 mg zgłosiła się z powodu problemów z nadwagą (masa ciała 102 kg przy wzroście 171 cm, obwód pasa 95 cm). Glikemie oznaczane sporadycznie tylko na czczo wynosiły od 108 mg/dl do 156 mg/dl. W wywiadzie stwierdzono wieloletnią walkę z nadwagą, wieloletnie przyjmowanie leków na nadciśnienie tętnicze i obniżających stężenie cholesterolu. Chora podała dokładny zapis jadłospisu. Śniadanie: zupa mleczna, 1,5–2 kromki chleba lub bułka (z wędliną lub twarogiem). Obiad: zupa z chlebem i wkładką mięsną lub drugie danie – ziemniaki purée, mięso, surówka. Kolacja: 2–3 kromki chleba (z wędliną, serem, jajkiem). Druga kolacja: owoce. Wykonane oznaczenia glikemii kształtowały się następująco:Wnioski po badaniach:


 • wysokie glikemie poranne związane są z insulinoopornością wątrobową w nocy,
 •  podwyższone glikemie poposiłkowe związane są z błędami w żywieniu, 
 • powrót glikemii do zbliżonych do normy w porze przedposiłkowej świadczy o zachowanym własnym wydzielaniu insuliny.
Chorej zalecono zmniejszenie ilości węglowodanów w posiłkach (ograniczenie do 1,5 WW) i obniżenie indeksu glikemicznego posiłków. Szczegółowe zalecenia opisano poniżej.
Pierwsze śniadanie:
 • wykluczyć zupy mleczne i mleko na śniadanie (z powodu wysokiego indeksu glikemicznego),
 • komponować samodzielnie musli złożone z płatków zbożowych, otrąb, nasion, bez płatków kukurydzianych (z powodu wysokiego indeksu glikemicznego), 
 • z czasem na śniadanie wprowadzić 1,5 kromki pieczywa razowego lub 3 kawałki pieczywa chrupkiego (np. WASA), bez masła, z wędliną lub serem, koniecznie surówki lub warzywa.
Drugie śniadanie:
 • 1 owoc, np. grejpfrut lub jabłko (dużo błonnika) lub 1 mały (150 ml) jogurt naturalny ze szczyptą Vegety.
Obiad:
 • ziemniaki z wody (1,5–2 sztuki) tylko 2 razy w tygodniu, w pozostałe dni pełne kasze na sypko: pęczak, gryczana, ryż brązowy (niski indeks glikemiczny),
 • 2 różne surówki, w sumie 1/3–1/2 powierzchni talerza.
Podwieczorek:
 • sałatki warzywno-białkowe: jajko na twardo z pomidorem, ogórek kiszony z rybą z puszki.
Kolacja:
 • 1,5 kromki chleba razowego, jajko na miękko lub dwie chude parówki lub ryba,
 • surówki, 
 • chleb można zamienić na kaszę (4–5 łyżek).
Zalecono ponadto zwiększenie dawki pochodnych biguanidów do 3 razy dziennie po 850 mg, a przy dobrej tolerancji zwiększenie dawki po kolacji (przyjmowanej z ostatnim kęsem posiłku) do 1000 mg oraz zmniejszenie dawki pochodnej sulfonylomocznika do minimalnej, przyjmowanej raz dziennie o stałej porze. Zalecono również, by rozważyć wprowadzenie akarbozy 1–3 razy dziennie, ściśle przestrzegając rozpoczynania leczenia od dawki minimalnej i stopniowego jej zwiększania do dawki efektywnej (aby uniknąć biegunek). Pacjentkę zachęcono także do uczestnictwa w zbiorowej gimnastyce i uprawiania 2–3 razy w tygodniu szybkich spacerów (40–60 min).

Po miesiącu pacjentka zgłosiła się na wizytę kontrolną. Stwierdzono masę ciała 101,0 kg, obwód pasa 93 cm oraz następujące glikemie:Podsumowanie


W rezultacie zmniejszenia podaży węglowodanów w poszczególnych posiłkach i zmniejszenia ich indeksów glikemicznych (głównie przez zmianę pieczywa) oraz wprowadzenia większej ilości błonnika do diety, spadły glikemie poposiłkowe, mimo zmniejszenia dawki pochodnej sulfonylomocznika. Zdecydowane zwiększenie dawki metforminy pozwoliło w większym stopniu wykorzystać własną sekrecję insuliny, jak również poprzez lepsze wykorzystanie własnej insuliny w nocy, zmniejszyć glikemie na czczo. Dzięki wprowadzeniu większej dawki metforminy udało się ograniczyć hiperinsulinomię, która w rezultacie prowadziła do nadwagi. Pacjentka mimo minimalnej utraty masy ciała była bardzo zadowolona, ponieważ poprawiły się glikemie i „swobodnie dopinała ubrania”. Te wstępne efekty motywowały ją do dalszej aktywności fizycznej.

Zaciekawił Cię powyższy przypadek kliniczny? A może nie zgadzasz się z jego autorem? Podziel się swoją opinią i podyskutuj z innymi użytkownikami serwisu Diabetologiaonline.pl.


Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane.
Słowa kluczowe:
Pokaż
diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi