Jesteś tu:
>
>
Sztuczna trzustka realnym udogodnieniem dla chorych na cukrzycę typu 1
Sztuczna trzustka realnym udogodnieniem dla chorych na cukrzycę typu 1

Innowacyjne rozwiązania w diabetologii są upragnionym elementem terapii cukrzycy typu 1, która jest chorobą wymagającą ogromnego zaangażowania ze strony pacjenta czy jego opiekuna (rodzica). Częste sprawdzanie stężenia glukozy we krwi i wstrzykiwanie odpowiedniej dawki insuliny są kłopotliwe, wymagają samodyscypliny i stwarzają ryzyko popełnienia błędu. Obiecującym rozwiązaniem może być tzw. sztuczna trzustka, nad którą pomysłodawcy pracują już od dziesięcioleci, i która w końcu może stać się realnym udogodnieniem. Określenie sztuczna trzustka nie odnosi się do organu, który mógłby być przeszczepiony osobie chorej na cukrzycę typu 1. Jest to rozwiązanie, które łączy pracę kilku urządzeń, na zasadzie „zamkniętej pętli” (ang. closed loop), naśladując w ten sposób pracę trzustki. System hybrydowej pętli zamkniętej składa się z systemu monitorowania glikemii (CGM-continuous glucose monitoring) połączonego z pompą osobistą oraz zintegrowanego z elektronicznym odbiornikiem (aplikacją), który przetwarza i analizuje dane z ciągłego pomiaru glikemii i w sposób automatyczny podejmuje decyzje dotyczące podawania insuliny. Wszystko to odbywa się przy minimalnym zaangażowaniu pacjenta, co pozwala mu na spontaniczne realizowanie się w życiu zawodowym i społecznym. Obszar badań nad stworzeniem sztucznej trzustki rozwija się intensywnie,na rynku pojawiają się nowe urządzenia, inne czekają na akceptację prawną instytucji amerykańskich i europejskich, jeszcze inne wchodzą w kolejne fazy badań klinicznych. Wśród rozlicznych producentów systemów sztucznej trzustki na szczególną uwagę zasługują: Beta Bionics, Bigfoot Biomedical, Diabeloop oraz Tandem. Pierwszym komercyjnym urządzeniem stanowiącym hybrydowy system zamkniętej pętli jest system MiniMed 670G, który został zatwierdzony do stosowania przez FDA w Stanach Zjednoczonych we wrześniu 2016 roku. W sierpniu 2018r. system ten uzyskał certyfikat CE i został dopuszczony do sprzedaży na rynku europejskim. System pozwala na automatyczną regulację wlewu podstawowego w odpowiedzi na wahania glikemii, ale nadal wymaga wprowadzania przez użytkownika ilości spożywanych węglowodanów oraz podawania na tej podstawie bolusów do posiłków. Alternatywą są systemy DIY (Do It Yourself) oparte o aplikację AndroidAPS lub OpenAPS oraz wykorzystujące różne rodzaje zarówno pompy insulinowej jak i systemu CGM.

Beta Bionics zaprezentował w tym roku prototyp systemu iLet4 czwartej generacji wykorzystującego współdziałanie insuliny oraz glukagonu. Urządzenie to za pomocą skomplikowanych algorytmów sprawdza czy w organizmie istnieje zapotrzebowanie na insulinę czy na glukagon (hormon podwyższający poziom glukozy we krwi) regulując w ten sposób poziom glikemii u chorego. Glukagon jest hormonem łatwo ulegającym rozpadowi, dlatego też w urządzeniu iLet4 zastosowano ludzki analog glukagonu. Urządzenie poddawane jest dalszym próbom klinicznym.

Bigfoot Biomedical uczyniło ogromny krok naprzód w zakresie komercjalizacji swoich systemów automatycznego podawania insuliny dla chorych korzystających z pomp insulinowych (Bigfoot Loop) oraz dla chorych korzystających ze wstrzykiwaczy (Bigfoot Inject).  System „Bigfoot Loop” zawiera nową wersję sytemu monitorowania glikemii opartego o metodę skanowania (FGM- flash glucose monitoring) FreeStyle Libre, dawną technologię pompy insulinowej Asante Snap oraz aplikację mobilną działającą w smartfonie jako kontroler i interfejs użytkownika. Komunikacja pomiędzy urządzeniami odbywa się w zamkniętej pętli, nawet gdy telefon znajdzie się poza zasięgiem.

System „Bigfoot Inject” przeznaczony jest dla osób, które preferują wielokrotne podawanie insuliny za pomocą wstrzykiwacza. „Bigfoot Inject” wykorzystuje inteligentne skuwki z funkcją timera na wstrzykiwacz do insuliny (Timesulin) oraz współpracuje z systemem FGM FreeStyle Libre. Firma ma nadzieję wprowadzić to urządzenie w 2020 roku.

Firma Tandem otrzymała akceptację FDA na system Basal-IQ przeznaczony dla chorych powyżej szóstego roku życia. Jest to urządzenie, które wykorzystuje dane z systemu CGM Dexcom oraz algorytm wbudowany w pompę t:slim X2, aby przewidzieć niski poziom glukozy we krwi i wstrzymać podanie insuliny bazalnej, a tym samym zapobiec albo zredukować czas hipoglikemii. Gdy poziom glukozy wzrasta, pompa powraca do podawania insuliny. Basal-IQ jest kompatybilny z nowym systemem Dexcom G6. Algorytm Basal-IQ będzie dostępny dla obecnych użytkowników pomp t:slim X2 w postaci darmowej aktualizacji oprogramowania. Kolejnym krokiem firmy Tandem będzie udoskonalenie systemu i stworzenie „hybrydowej zamkniętej pętli” korzystającej z danych z Dexcom G6 i algorytmów TypeZero.

 

Zespół DiabeTech.life.

Piśmiennictwo
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi