Przełom w refundacji długo działających analogów insuliny
Chorzy na cukrzycę z dużą ulgą i satysfakcją przyjęli decyzję Ministerstwa Zdrowia, dotyczącą umieszczenia od lipca 2012 roku insuliny glargine w wykazie leków refundowanych dla pacjentów z cukrzycą typu 1. Na tę decyzję polscy diabetycy czekali aż 10 lat. Refundacja długo działających analogów insulin pozwoli na duży przełom w polskiej diabetologii. Zmniejszenie kosztów leczenia sprawi, że terapia stanie się bardziej dostępna.
Uważa się jednak, że udostępnienie długo działających analogów insulin pacjentom z cukrzycą typu 1 to zarówno dla diabetyków, jak i dla środowiska lekarskiego dopiero pierwszy krok w stronę nowoczesnego leczenia cukrzycy w Polsce. Decyzja Ministerstwa Zdrowia udostępnia długo działające analogi insuliny dzieciom i młodzieży z cukrzycą typu 1, ale nadal nie gwarantuje dostępu do tej nowoczesnej, uznanej na całym świecie za standard, terapii pacjentom z cukrzycą typu 2. Umieszczenie na liście refundacyjnej tych insulin dla chorych z cukrzycą typu 2 zapewniłoby lekarzom oraz ich pacjentom możliwość większego wyboru najlepszej dla każdego diabetyka metody leczenia. Dodatkowo zrównałoby w prawach wszystkich chorych z cukrzycą w Polsce oraz, po tylu latach, zrównałoby polskich pacjentów z pacjentami z pozostałych krajów Unii Europejskiej.
Środowiska diabetyków i lekarzy nadal będą dążyć do tego, aby insulina glargine była dostępna w ramach refundacji dla wszystkich polskich diabetyków.