Jesteś tu:
>
>
>
Pompy insulinowe dla kobiet w ciąży od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Pompy insulinowe dla kobiet w ciąży od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Joanna Pomorska
Program „Leczenia osobistymi pompami insulinowymi kobiet ciężarnych z cukrzycą” prowadzony jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Realizuje go 13 placówek w 11 miastach. Obecnie do projektu włączanych jest 17 nowych ośrodków. Koordynatorem całego programu jest prof. Jacek Sieradzki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych w Krakowie.
W latach 2005-2012 WOŚP zakupiła 746 pomp insulinowych na potrzeby programu. Ponadto tylko ze środków zebranych podczas ostatniego finału Orkiestry (styczeń 2012 r.) udało się zakupić 5500 sensorów. Sprzęt czeka na pacjentki chcące zajść w ciążę lub będące na początku ciąży, a pompy wypożyczane są bezpłatnie.
 
- O przystąpienie do programu i wypożyczenie bezpłatnej pompy insulinowej mogą się starać kobiety chore na cukrzycę typu 1, które planują ciążę lub są w początkowym okresie ciąży. Po tym okresie podłączenie do pompy insulinowej jest niewskazane ze względów medycznych – mówi dr n. med. Katarzyna Cyganek, należąca do komisji nadzorującej wykonanie Programu WOŚP.
 
Każda pacjentka zostanie zaproszona do rejestru, w którym lekarze będą zbierać dane dotyczące monitorowania cukrzycy u pacjentek uczestniczących w programie. Jest to pierwszy taki rejestr w Polsce. Celem prowadzenia rejestru jest ocena efektywności zastosowania terapii pompowej za pomocą pompy insulinowej ze zintegrowanym systemem ciągłego monitorowania glikemii lub pompy bez użycia sensora u pacjentek z cukrzycą typu 1 planujących ciążę, w trakcie ciąży i po porodzie. W przyszłości pomoże zapewnić pacjentkom chorującym na cukrzycę lepszą kompleksową opiekę podczas ciąży.
 
- Wiemy z własnego doświadczenia, że uzupełnienie ogólnopolskiego, powszechnego programu medycznego o szczegółowy rejestr doskonale zwiększa skuteczność naszych działań. Stało się tak w przypadku prowadzonego przez Fundację WOŚP Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, gdzie informacje z rejestru zawierającego dziś ponad 3,5 mln danych pozwalają wyciągać wnioski i podejmować decyzje wpływające na całokształt opieki medycznej nad noworodkiem z wadą słuchu. Podobnie będzie z Programem skierowanym do kobiet w ciąży chorych na cukrzycę – uruchomienie rejestru to pierwszy etap, drugim będzie bieżąca analiza spływających danych i wnioski, dzięki którym pacjentkom zapewniona zostanie kompleksowo jeszcze lepsza opieka – mówi Jurek Owsiak. Rejestr będą prowadziły wszystkie ośrodki realizujące program bezpłatnego wypożyczania pomp insulinowych.
 
Opracowanie na podstawie informacji prasowych.

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi