Jesteś tu:
>
>
>
Telemedycyna w opiece nad diabetykiem
Telemedycyna w opiece nad diabetykiem

Telemedycyna  w leczeniu cukrzycy jest efektywna i lekarz może nieść pomoc, jeśli pacjent odpowiednio się do niej przygotuje. Aby tak się stało, podczas wideokonsultacji z lekarzem diabetologiem pacjent powinien mieć przy sobie:

  1. Aktualną masę ciała oraz wzrost

  2. Kilka wyników pomiarów ciśnienia tętniczego z ostatnich dni

  3. Dane dotyczące przebiegu cukrzycy: czas trwania, stosowane leczenie, nazwy i dawki leków, aktualne leczenie, występowanie ewentualnych powikłań i stopień ich zaawansowania, w szczególności ocenę dna oka.

  4. Wynik glikowanej hemoglobiny (HbA1c) oznaczanej we krwi.

  5. Dane dotyczące innych chorób towarzyszących (np. nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, choroby niedokrwiennej serca, chorób tarczycy, zapalenia trzustki): zdjęcia dokumentacji medycznej, nazwy i dawki leków

  6. Wyniki ostatnich badań laboratoryjnych (badania krwi i moczu), badań kardiologicznych oraz badań obrazowych (usg, rtg)

W nowoczesnej diabetologii wykorzystywane są również raporty z urządzeń (glukometry, osobiste pompy insulinowe, systemy monitorowania glikemii), aby precyzyjnie przeanalizować  wyrównania metaboliczne choroby oraz stosowanej terapii. Większość urządzeń umożliwia generowanie raportu w PDF-ie lub połączenie z lekarzem zdalnie w „chmurze”. Dlatego mogą zostać państwo poproszeni o pomoc w uzyskaniu dostępu do raportu z leczenia. W Enterna Medica ,która świadczy usługi kompleksowej opieki nad pacjentem z cukrzycą, lekarze poproszą o:

  1. W przypadku korzystania wyłącznie z glukometru - o wygenerowanie raportu w PDFie i załączenie go podczas wizyty (np. glukometr Contour plus one, Accu-Chek Instant, One Touch Select Flex). Dla glukometrów które nie mają takiej możliwości w ostateczności poprosimy o zdjęcia zapisanych glikemii z ostatnich tygodni.

  2.  W przypadku korzystania z ciągłego monitorowania glikemii Dexcom, CGM Eversense, FreeStyle Libre, Guardian Connect Medtronic lub pomp insulinowych Medtronic, Ypsomed, skorzystanie z chmur internetowych, które oferują producenci (w przypadku problemów radzimy posiłkować się  informacjami i instrukcjami dostępnymi na stronach internetowych producentów, infolinii lub u regionalnych przedstawicieli medycznych).

  3. W przypadku korzystania z aplikacji xDrip do odczytu systemów monitorowania glikemii lub systemu zamkniętej pętli AAPS -  tzw. adres NightScout, który mogą Państwo udostępnić podczas wizyty.

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi