Jesteś tu:
>
>
>
Wysiłek fizyczny a cukrzyca
Część 3. Zalecane formy aktywności
Wysiłek fizyczny a cukrzyca
Część 3. Zalecane formy aktywności
Dr Barbara Kopff
Zakład Medycyny Sportowej, Katedra Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Wybierając formę aktywności najbardziej odpowiednią dla siebie, należy kierować się pewnymi zasadami.
·           Większość treningu (ok. 80%) powinny stanowić ćwiczenia określane jakowytrzymałościowe, polegające na ruchu ciała bez pokonywania dodatkowego oporu. Nie powodują one wzrostu napięcia mięśni. Podczas takich ćwiczeń pacjent oddycha szybciej, zwiększa się tętno, czyli częstość skurczów serca. Wartość tętna określa intensywność ćwiczeń. Przykłady takiego wysiłku to marsze i spacery, jazda na rowerze, pływanie, wiosłowanie, taniec. Dla zdrowia najkorzystniejsze są ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, to znaczy takie, kiedy bicie serca i oddech są przyspieszone, a jednocześnie można mówić pełnymi zdaniami.
·           Bardzo ważnym uzupełnieniem treningu są ćwiczenia oporowe, polegające na tym, że ruch jest związany z pokonywaniem oporu, jak na przykład podczas pchania, ciągnięcia, podnoszenia. Mięśnie nie tylko powodują ruch, ale także się napinają. Intensywność tych ćwiczeń określa się ilością możliwych powtórzeń. Liczba ta powinna mieścić się w granicach 8–13 razy. Kilka do kilkunastu takich serii dziennie, na różne grupy mięśniowe, zależnie od kondycji, wzmacnia mięśnie i kości – zapobiega osteoporozie i korzystnie wpływa na sprawność.
·           Niezbędne są także ćwiczenia rozciągające, które poprawią gibkość, elastyczność, zwiększą zakres ruchu.
·           Przeciwwskazane są ćwiczenia siłowe, gdy bardzo silnemu napięciu mięśni nie towarzyszy ruch, natomiast konieczne jest wstrzymanie oddechu i naprężenie się. Przykłady takich ćwiczeń to podnoszenie ciężarów, „wyciskanie” na siłowni. Taki wysiłek nie przynosi korzyści zdrowotnych, obciąża bardzo serce, a często także stawy i kręgosłup, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, co dla chorych na cukrzycę jest niebezpieczne.

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi