Jesteś tu:
>
>
V Jubileuszowe Warszawskie Spotkania Diabetologiczne
V Jubileuszowe Warszawskie Spotkania Diabetologiczne
Marzena Jaworska

W sobotę, 22 października br., w Bibliotece Narodowej po raz piąty odbyły się Warszawskie Spotkania Diabetologiczne. Podobnie jak w latach ubiegłych patronat merytoryczny nad tym wydarzeniem objęła Katedra i Klinika Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były „Postępy w leczeniu cukrzycy typu 2”. Uczestników konferencji powitał prof. Waldemar Karnafel, który przedstawił dane epidemiologiczne dotyczące cukrzycy w województwie mazowieckim. W ramach Sesji Inauguracyjnej odbył się także wykład dr. Marka Wrońskiego zatytułowany „Nierzetelność naukowa w medycynie”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczy.
Podczas V Warszawskich Spotkań Diabetologicznych wygłoszono w sumie 18 wykładów, które zostały podzielone na pięć sesji. Były to:
-          Innowacyjne koncepcje i praktyka leczenia cukrzycy typu 2
-          Półwiecze stosowania metforminy
-          Praktyczne leczenie cukrzycy w Polsce
-          Przewód pokarmowy u chorych na cukrzycę
-          Postępy w leczeniu powikłań mikronaczyniowych
W tym roku dużą uwagę poświęcono doniesieniom ze zjazdu American Diabetes Association (ADA) z San Diego, szczególnie zagadnieniom takim jak: neuropatia cukrzycowa, otyłość oraz nowotwory u diabetyków. Zgodnie z przyjętymi założeniami wykładowcami byli przedstawiciele warszawskiego środowiska diabetologicznego.
V Warszawskie Spotkania Diabetologiczne były doskonałą okazją do zaprezentowania dorobku naukowego oraz wymiany wiedzy diabetologów z Mazowsza. Podobnie jak w latach ubiegłych, organizacja WSD była możliwa dzięki uprzejmości firm farmaceutycznych oraz innych podmiotów zajmujących się profilaktyką edukacji w zakresie przeciwdziałania i leczenia cukrzycy.
W wydarzeniu uczestniczyło prawie 300 osób, które w swojej praktyce zawodowej zajmują się bezpośrednio lub pośrednio problemami cukrzycy na terenie województwa mazowieckiego. Wysoka frekwencja podczas tegorocznego spotkania świadczy o niesłabnącym zainteresowania tego typu przedsięwzięciami. Za udział w konferencji każdy z uczestników mógł otrzymać 8 punktów edukacyjnych.


 

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi