Ustawa refundacyjna niezgodna z prawem? Wniosek Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego do Rzecznika Praw Obywatelskich
W związku z kontrowersjami dotyczącymi m.in. nieuwzględnienia w wykazie leków refundowanych insulin długodziałających Polskie Towarzystwo Diabetologiczne skierowało do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego w celu stwierdzenia czy wymienione we wniosku zapisy Ustawy z 12 maja 2011 roku o refundacji leków, środków spożywczych oraz wyrobów medycznych, jak również obwieszczenie Ministra Zdrowia z 25 kwietnia 2012 roku w części dotyczącej refundacji analogów insulin długodziałających są niezgodne z Konstytucją RP i międzynarodowymi aktami prawnymi.
W uzasadnieniu merytorycznym podano argumenty wskazujące na korzyści ze stosowania tego typu leków. Zakwestionowano stanowisko prawodawcy odnośnie niebezpieczeństwa ich stosowania, jak również ukształtowany w ustawie refundacyjnej system przyznający władzy wykonawczej kompetencję do formowania zasad refundacji leków w trybie obwieszczenia, a nie jak dotychczas rozporządzenia, co, zdaniem Towarzystwa, stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą określania warunków i zakresu udzielania świadczeń zdrowotnych. W tym kontekście obecne obwieszczenie Ministra Zdrowia i kolejne przygotowane na podstawie tej ustawy do czasu wydania orzeczenia przez TK mogą być uznane za niezgodne z konstytucją.
W piśmie zawarto także m.in. zarzut, że wyłączenie z systemu refundacji całej grupy leków stanowi ograniczenie wyboru sposobów leczenia, co w konsekwencji może być przejawem dyskryminacji, zakazanej art. 32 Konstytucji RP, tej grupy pacjentów.
Potencjalne skutki uznania przez TK skargi za słuszną mogą mieć znaczący wpływ na politykę refundacyjną.
Treść Wniosku Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego do Rzecznika Praw Obywatelskich poniżej.