Jesteś tu:
>
>
Metformina a choroba Parkinsona u osób z cukrzycą i rak trzustki
Metformina a choroba Parkinsona u osób z cukrzycą i rak trzustki
Dr Magda Magierowska-Szymczyk

Silny związek choroby Parkinsona z cukrzycą wykazali tajwańscy naukowcy analizując dane pochodzące od ponad 600 tys. osobników z cukrzycą i porównując je z danymi uzyskanymi od 472 tys. zdrowych. Ryzyko rozwoju choroby Parkinsona u osoby z cukrzycą okazało się znacznie silniejsze u mężczyzn w wieku 21–40 lat (HR 2,10), u kobiet w wieku 41–60 lat (HR 2,05) i u kobiet w wieku powyżej 60 lat (HR 1,65) niż u pozostałej populacji.
W lipcowym numerze Parkinsonism and Related Diseases ukazał się artykuł przedstawiający wyniki innego, 12-letniego badania przeprowadzonego również na Tajwanie z udziałem 800 tys. uczestników, potwierdzającego istnienie dwukrotnie wyższego ryzyka zachorowania diabetyków na chorobę Parkinsona, natomiast stosowanie metforminy obniża ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona do poziomu ogólnej populacji. Najwyraźniej, zdaniem głównego badacza – profesora Marka Walhqvista – metformina, w niezupełnie jeszcze zrozumiały sposób, chroni mózg przed neurodegeneracją.
Metformina wykazuje także działanie antynowotworowe. American Cancer Society podaje zatrważające dane na temat raka trzustki. Otóż w samych Stanch Zjednoczonych corocznie diagnozuje się 44 000 nowych przypadków, z czego 38 000 jest śmiertelnych. Jest to jeden z najgroźniejszych nowotworów; po upływie roku od postawienia diagnozy 25% pacjentów pozostaje przy życiu, a po pięciu latach przeżywalność wynosi jedynie 6%. 95% raków trzustki stanowią gruczolakoraki powstające z komórek zewnątrzwydzielniczej części trzustki. Dużo rzadziej rak trzustki rozwija się z komórek wewnątrzwydzielniczych, odpowiedzialnych za produkcję insuliny, glukagonu i somatostatyny, ale te nowotwory mają na ogół łagodny przebieg. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Teksasu pracujących pod kierunkiem profesora Donghui Li, pacjenci z rakiem trzustki stosujący metforminę żyją dłużej. Badacze obserwowali 302 pacjentów z cukrzycą i rakiem trzustki. Połowa z nich przyjmowała metforminę. Po roku przeżywalność w grupie metforminy wyniosła 63,9% w porówanianiu z 46,3% pacjentów leczonych innymi sposobami. Po dwóch latach obserwacji przeżywalność u pacjentów leczonych metforminą wyniosła 30,1%, a nieleczonych jedynie 15,4%. Pacjenci leczeni metforminą żyli średnio 15,2 miesiąca, a pacjenci leczeni innymi preparatami – jedynie 11,1 miesiąca. Korzystne działanie metforminy było zauważalne we wszystkich stadiach raka trzustki, z wyjątkiem stadiów z przerzutami. Wyniki powyższej obserwacji zostały opublikowane w kwietniowym wydaniu Clinical Cancer Research.

Piśmiennictwo

1. http://www.medicaldaily.com/news/20120416/9551/parkinsons-disease-diabetes-merformin-study.htm
2. http://www.physiciansbriefing.com/Article.asp?AID=663053
3. http://care.diabetesjournals.org/content/early/2012/03/13/dc11-1511.abstract
4. http://www.dailyrx.com/news-article/pancreatic-cancer-patients-diabetes-may-live-longer-metformin-18403.html
5. Wahlqvist ML, Lee MS, Hsu CC, et al. Metformin-inclusive sulfonylurea therapy reduces the risk of Parkinson's disease occurring with Type 2 diabetes in a Taiwanese population cohort. 2012 ; Volume 18, Issue 6, Pages 753-758.

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi