Jesteś tu:
>
>
Chory na cukrzycę i chorobę wieńcową – pacjent wymagający specjalnego podejścia terapeutycznego
Chory na cukrzycę i chorobę wieńcową – pacjent wymagający specjalnego podejścia terapeutycznego

Cierpiący na cukrzycę są 2–3 razy bardziej narażeni na chorobę wieńcową, która w tej grupie pacjentów niesie dodatkowo 2–4 krotnie większe ryzyko śmiertelności [1]. Cukrzyca ma bezpośredni wpływ na powikłania w układzie sercowo-naczyniowym oraz rozwój chorób serca. A kiedy już diabetycy zachorują, trudniej ich leczyć z powodu chorób towarzyszących, zmian patofizjologicznych naczyń wieńcowych i układu krążenia, a także innych powikłań. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego leczenia. Resolute Integrity – stent wieńcowy uwalniający zotarolimus – to pierwsze rozwiązanie zatwierdzone przez FDA (Food and Drug Administration) do stosowania u pacjentów z cukrzycą.

Z szacunkowych danych wynika, że obecnie na świecie żyje 285 mln chorych na cukrzycę [2], w Polsce około 2,67 mln osób [3]. Cukrzyca jest szczególnie niebezpieczna dla serca i naczyń, zwiększa ryzyko choroby wieńcowej i niewydolności serca. Z badań wiadomo, że niemal połowa chorych na cukrzycę ma złożone czynniki ryzyka, takie jak np. rozgałęzienie naczyń wieńcowych, niewydolność nerek, zmiany zakrzepowe itp. Cukrzyca może wywołać powikłania naczyniowe, w których dochodzi do zaburzeń czynności śródbłonka takich jak np. zwężanie i rozszerzanie naczyń czy problemy z krzepliwością krwi, a to powoduje, że zmiany miażdżycowe są bardziej rozsiane.

– Osoba chora na cukrzycę powinna stosować intensywną kontrolę glikemii i profilaktycznie stosować farmakoterapię, ważna jest również wczesna diagnostyka kardiologiczna, która pozwoli podjąć wczesne leczenie i uchroni od wielu powikłań oraz rozwoju choroby  – mówi Andrzej Bauman, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Naczynia krwionośne u chorych z cukrzycą są mniejsze i mają bardziej wymagającą, krętą budowę anatomiczną. Cukrzyca zwiększa również ryzyko powstania restenozy (powtórnego zwężenia tętnicy po przebytym zabiegu jej udrożnienia) i zakrzepicy stentu. Czynniki te mogą prowadzić do zwiększenia częstości powikłań po zabiegach i długofalowego zagrożenia zdrowia.

– Chory na cukrzycę to pacjent wymagający specjalnej opieki z powodu schorzeń towarzyszących i uwarunkowań związanych z chorobą podstawową. Diabetycy mają zazwyczaj węższe, krętetętnice, bardziej rozsiane zmiany miażdżycowe i podwyższony poziom cukru we krwi. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko pooperacyjnych powikłań. Wielu takich pacjentów zostaje poddanych operacyjnemu leczeniu choroby wieńcowej, która jest bardziej inwazyjna, wymaga dłuższego pobytu w szpitalu i dłuższego czasu rekonwalescencji w porównaniu z zabiegiem wprowadzenia stentu  – mówi prof. Adam Witkowski z Instytutu Kardiologii w Warszawie

Resolute Integrity – stent uwalniający lek (DES) używany jest wminimalnie inwazyjnej procedurze przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI), która jest alternatywą dla operacyjnego leczenia choroby wieńcowej. Stent osadzony na cewniku balonowym wprowadzany jest przez nakłucie tętnicy np. udowej. Następnie stent kierowany jest do zwężonego naczynia wieńcowego, gdzie zostaje umieszczony i rozprężony za pomocą balonu. Stent stosuje się, aby udrożnić naczynie i przywrócić prawidłowy przepływ krwi do serca. Dodatkowo Resolute Integrity spełnia jeszcze jedną, ważną funkcję: stent ten uwalnia lek, który zapobiega nadmiernemu wzrostowi tkanki w naczyniach i ponownemu ich zwężeniu (restenoza), na co podatni są szczególnie pacjenci z cukrzycą. Jego budowa jest bardzo elastyczna, co ułatwia umieszczenie go w tętnicy wieńcowej. Jest to istotny parametr w przypadku pacjentów z cukrzycą. Wykorzystanie i skuteczność stentu Resolute Integrity zostało udowodnione w badaniach klinicznych (badania RESOLUTE).

Informacja prasowa

Piśmiennictwo
Słowa kluczowe:

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi