Jesteś tu:
>
>
Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
„Śniadanie w kolorze Blue” czyli promocja zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą tradycyjnie obchodzony jest na całym świecie w pogodnym nastroju. Pikniki, festyny i spotkania organizowane co roku z tej okazji mają za zadanie budować świadomość zagrożenia, jakim dla współczesnych społeczeństw jest cukrzyca i popularyzować zasady profilaktyki. Czy jednak chorujący na cukrzycę w Polsce mają powody do pogodnego świętowania?
 
Euro Diabetes Index 2014[1], oceniający poziom opieki diabetologicznej w 30 krajach Europy, usytuował Polskę na 25. miejscu, czyli piątym od końca. A jednak umiarkowany optymizm nie jest pozbawiony podstaw. Płynie on przede wszystkim ze zmian w podejściu do tej przewlekłej choroby samych pacjentów. Upowszechnia się wśród nich przekonanie, że jeśli nie mają wpływu na cały proces leczenia, to jednak dysponują możliwościami, które pomogą utrzymywać chorobę pod kontrolą.
 
Rewolucja w cukrzycy
Przed 2 laty, gość honorowy obchodów Światowego Dnia Cukrzycy, Prezydent Lech Wałęsa zwrócił się do zebranych z odezwą: „Zróbcie rewolucję w leczeniu cukrzycy dla nas chorych, abyśmy mogli żyć normalnie”. I choć środki przeznaczone na walkę z cukrzycą w Polsce, w tym dostęp do nowoczesnego leczenia, wciąż odbiegają od standardów większości krajów europejskich, o czym świadczy choćby niechlubne końcowe miejsce w badaniu Euro Diabetes Index 2014, to ta rewolucja, może nieco przekornie, jednak się dokonuje. Aktywizują się przede wszystkim sami pacjenci. Przybywa stowarzyszeń, towarzystw, kół i klubów, inicjatyw długoterminowych i spontanicznych, które budują sieć relacji i pozwalają na upowszechnianie wiedzy na temat cukrzycy. A edukacja diabetologiczna, to nieodmiennie jedno z głównych zaleceń skutecznej prewencji cukrzycy. Na popularności zyskuje, także w społeczności osób chorujących na cukrzycę, moda na zdrowy tryb życia, na który składa się dobrze zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna 

O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy
Zainaugurowana przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne ponad rok temu kampania edukacyjna „O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy” miała za zadanie popularyzację prostej formy aktywności fizycznej, dostępnej każdemu bez względu na wiek, kondycję i dochody. 10 tysięcy kroków przebyte codziennie, to spora, ale i optymalna dawka ruchu, która przeciwdziała otyłości i pozwala zdrowym trzymać cukrzycę na dystans, a chorującym utrzymać ją pod kontrolą.
„Przewodnim celem kampanii jest uświadomienie osobom z cukrzycą, że każdy wykonywany wysiłek fizyczny ma wpływ na poziom cukru we krwi. Do tego istotna jest właściwie zbilansowana dieta i indywidualnie dobrane leki. Program „10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy” pokazuje pacjentom jakie działania mogą wykonywać, aby lepiej kontrolować cukrzycę, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Pacjent, który zmienił swój styl życia: stosuje się do zaleceń lekarza, rozsądnie dobiera produkty w diecie i wykonuje „10 tys. kroków dziennie” uzyskuje dużo lepsze wyniki leczenia” – powiedział Profesor Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

O ile w pierwszych miesiącach trwania kampanii, marsze 10 tysięcy kroków były organizowane w dużej mierze przez aktywistów i wymagały odgórnej inicjatywy, to obecnie idea została przejęta przez samych pacjentów i upowszechnia się spontanicznie. Profil kampanii na Facebooku tygodniowo odwiedza po kilka tysięcy osób. Jedni szukają informacji, inni inspiracji, ale jest coraz więcej odwiedzających, którzy na profilu dokumentują swoje dokonania i przebyte dystanse, publikując zdjęcia i wpisy. Pacjenci maszerują solo, w grupach przyjaciół lub z rodziną. Inspirują się wzajemnie, dzięki czemu akcja zatacza coraz szersze kręgi.

Śniadanie w kolorze Blue
Trzecim filarem skutecznej terapii cukrzycy, obok farmakoterapii i aktywności fizycznej jest dobrze zbilansowana dieta. Niezależnie od etapu i formy zaleconego przez diabetologa leczenia, sposób odżywiania w cukrzycy typu 2 ma kluczowe znaczenie, bo od udziału w diecie poszczególnych składników pokarmowych zależą poziomy glikemii. I właśnie zdrowe odżywianie jest motywem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. A zdrowe odżywianie zaczyna się od zdrowego śniadania, które reguluje poziom glukozy we krwi i przyspiesza metabolizm. Śniadanie jest jednocześnie posiłkiem najczęściej „zapominanym” zarówno przez osoby zdrowe, jak i te bezpośrednio zagrożone cukrzycą. Dlatego z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w listopadzie na całym świecie organizowane są w tym roku śniadania w kolorze blue, promujące profilaktykę cukrzycy i mobilizujące pacjentów do przejmowania spraw w swoje ręce. Odpowiednio zbilansowane posiłki i codzienne 10 tysięcy kroków, to działania, których podjęcie zależy od samych pacjentów, ale których upowszechnienie może się przyczynić do zahamowania liczby zachorowań na cukrzycę wśród przyszłych pokoleń. 

O cukrzycy
Globalna pandemia, tykająca bomba zegarowa, cicha epidemia. Tak określana jest cukrzyca, która stała się obecnie jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Liczba zachorowań na cukrzycę nieprzerwanie wzrasta. Szacuje się, że obecnie na cukrzycę choruje na całym świecie około 300 milionów osób. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) przewiduje, że do 2035 roku liczba chorych wzrośnie do 552 milionów. W Polsce ocenia się, że na cukrzycę cierpi ponad 3 miliony osób, z czego niemal 1 milion to chorzy niezdiagnozowani, którzy o swojej chorobie nie wiedzą. W wielu krajach opieka diabetologiczna poczyniła postępy, co oznacza, że udaje się utrzymywać zdiagnozowaną chorobę pod kontrolą i nie dopuszczać do groźnych powikłań. Jednak nigdzie nie udało się zahamować wzrostu liczby nowych zachorowań. To stawia przed całym systemem opieki diabetologicznej jeszcze większe wyzwanie. Fundamentem skutecznego przeciwdziałania chorobie, w zgodnej opinii ekspertów,  powinno być połączenie zdrowszego trybu życia ludności, szerszej edukacji pacjentów, lepszego kształcenia lekarzy oraz łatwiejszego dostępu do nowoczesnych terapii i sprzętu. Nie bez znaczenia dla powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby byłoby także wdrożenie kompleksowego systemu badań przesiewowych oraz systemu rejestrowania przypadków cukrzycy. 

O Światowym Dniu Walki z Cukrzycą
Od 1991 roku Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 14 listopada – w urodziny odkrywcy insuliny, kanadyjskiego chirurga Fredericka Bantinga, który za to odkrycie otrzymał w 1923 r. Nagrodę Nobla. Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne. 

Artykuł pochodzi ze strony diabetyk.org.pl i został opublikowany za zgodą Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Piśmiennictwo

1Euro Diabetes Index 2014, opracowany przez organizację badawczą Health Consumer Powerhouse, został zaprezentowany podczas 50 Kongresu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) we wrześniu 2014 w Wiedniu.

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi