Jesteś tu:
>
>
Światowy Dzień Cukrzycy – Zobacz cukrzycę
Światowy Dzień Cukrzycy – Zobacz cukrzycę
Redakcja serwisu

Musimy nadać cukrzycy należną jej rangę i systemowo z nią walczyć. Bo niestety, jak pokazują statystyki polskie i światowe, coraz bardziej wymyka się nam ona spod kontroli.


Światowy Dzień Cukrzycy to międzynarodowe święto, obchodzone 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Jemu właśnie poświęcona jest dzisiejsza grafika Google Doodle. Obrazek przedstawia animowany wizerunek fizjologa oraz butelkę insuliny na złotym tle. Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation, IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization, WHO).
Coroczne obchody Światowego Dnia Cukrzycy mają na celu zwrócenie uwagi na problemy ludzi chorych na cukrzycę oraz trudności w opiece nad tą grupą pacjentów. Uświadamia, że liczba zachorowań na cukrzycę stale wzrasta i jeżeli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne, tego trendu nie uda się zahamować.
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Cukrzycy brzmi „Zobacz cukrzycę" (Eyes on Diabetes), a kluczowe założenia kampanii to uświadomienie konieczności przeprowadzania badań przesiewowych w kierunku cukrzycy typu 2 w celu złagodzenia jej przebiegu i zmniejszenia ryzyka powikłań oraz badań przesiewowych w kierunku powikłań cukrzycy jako ważnego elementu leczenia wszystkich rodzajów cukrzycy.
Podzielamy opinię Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków: „ … 14. listopada ma też inny wymiar, który dobrze oddaje polska nazwa – Dzień Walki z Cukrzycą. […] Choroba trudna w leczeniu, kosztowna, prowadząca do rozwoju powikłań w obrębie całego organizmu, ale co najważniejsze, choroba, na którą mamy wpływ. […] Musimy nadać tej chorobie należną jej rangę i systemowo z nią walczyć. Bo niestety, jak pokazują statystyki polskie i światowe, coraz bardziej wymyka się nam ona spod kontroli”. (więcej na diabetyk.org.pl)
Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie. W ostatnich latach były to:
2004: Cukrzyca i otyłość
2005: Cukrzyca i stopy
2006: Opieka diabetologiczna dla każdego
2007: Cukrzyca u dzieci i młodzieży
2008: Cukrzyca u dzieci i młodzieży
2009: Edukacja i prewencja cukrzycy
2010: Edukacja i prewencja cukrzycy
2012: Cukrzyca: Chrońmy swoją przyszłość
2013: Cukrzyca: Chrońmy swoją przyszłość
2014: Cukrzyca: Chrońmy swoją przyszłość
2015: Zdrowe odżywianie naszym prawem, nie przywilejem
2016: Zobacz cukrzycę

Piśmiennictwo
diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi