Organizatorami konferencji byli Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, Instytut PWN oraz Wydawnictwo PZWL. Podczas spotkania poruszono wiele interesujących kwestii związanych z opieką pielęgniarek i położnych nad pacjentami z cukrzycą.
Celem organizatorów było zwrócenie uwagi na problematykę dotyczącą pacjenta z zespołem stopy cukrzycowej, pracy z seniorem oraz komunikacji interpersonalnej z trudnym pacjentem, którą w formie warsztatów poprowadzili specjaliści w tych dziedzinach. W programie nie zabrakło najświeższych informacji z konferencji Fundacji Europejskich Pielęgniarek Diabetologicznych (FEND).
Złotym partnerem Konferencji była firma Ascensia Diabetes Care. Srebrnym partnerem została firma Stada oraz Flexitol, a partnerami firma Bioton i Mediqual. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Portal diabetologiaonline.pl sprawował patronat medialny nad konferencją.
O tym, jak przekazać młodego pacjenta do opieki nad dorosłymi i dlaczego jest to bardzo trudne zadanie mówiła pani psycholog, mgr Joanna Pietrusińska-Nunzia. Pani mgr Alicja Szewczyk przedstawiła wzorowy model przejścia pacjenta od pediatry do internisty. Koncepcja przejścia oznacza "zaplanowane, celowe przekazanie chorego przewlekle nastolatka z systemu opieki zdrowotnej ukierunkowanej na dziecko i rodzinę do systemu dla dorosłych". Nie powinno być to przejście nagłe i nieoczekiwane, lecz zorganizowany proces przygotowania i adaptacji. Proces ten wymaga zaangażowania obu zespołów terapeutycznych.
Dr Monika Żurawska-Kliś i Leokadia Jędrzejewska omawiały wyzwania dla pielęgniarki i położnej związane z prowadzeniem kobiet ciężarnych z cukrzycą. Mówiono o powikłaniach, które mogą wystąpić u dziecka, u matki, o diecie oraz wysiłku dla kobiet ciężarnych. Poruszony został także temat najczęstszych błędów w samokontroli, do których można zaliczyć: brak mycia dłoni bezpośrednio przed pomiarem cukru we krwi, wyciskanie kropli z palca, podejmowanie decyzji w oparciu o skrajne wyniki bez weryfikacji oraz brak notatek przy wynikach skrajnych.
Dr Anna Stefanowicz przedstawiła najświeższych informacji z konferencji Fundacji Europejskich Pielęgniarek Diabetologicznych (FEND). Dr Natasza Tobiasz-Kałkun z powodów osobistych nie mogła wziąć udziału w wykładzie, ale przygotowała profesjonalne nagranie wideo, gdzie z precyzją opowiedziała o najnowszych doniesieniach z zagranicy.
Bardzo ciekawy wykład na temat prawnych aspektów w zakresie wystawiania recept dla pielęgniarki i położnej w diabetologii przedstawił mgr Marian Witkowski. Na koniec czerwca 2017 roku zatrudnionych było 288000 pielęgniarek oraz 37000 położnych. Szkolenie poprzedzające możliwość wystawiania recept odbyło jedynie 8000 osób, a do NFZ o przyznanie numerów recept wystąpiło jedynie 890 osób. Tak mały odsetek wiąże się niestety z dużą odpowiedzialnością przy wypisywaniu recept oraz ze skomplikowanym systemem prawnym, który zainteresowane muszą bardzo dokładnie poznać, zanim będą mogły ordynować leki chorym.
O nowych technologiach informatycznych w leczeniu cukrzycy mówił dr Andrzej Gawrecki.
O technologii w codziennym życiu chorego na cukrzycę w sesji firmy Ascensia Diabetes Care opowiadał mgr Waldemar Monczakowski.
Po przerwie na lunch odbyła się sesja warsztatowa. W trzech salach przeprowadzono warsztaty na temat pracy z pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej, komunikacji z trudnym pacjentem oraz pracy z seniorem. Warsztaty prowadziły Mirosława Młynarczuk, mgr Joanna Pietrusińska-Nunziati oraz dr Janina Kokoszka-Paszkot.
Konferencja była doskonałą okazją do zdobycia przez panie pielęgniarki i położone wiedzy z zakresu szeroko pojętej dziedziny diabetologii. "Prewencja i terapia cukrzycy ulega dynamicznym przeobrażeniom" dlatego tak ważna jest reedukacja nie tylko pacjentów, ale również zespołów terapeutycznych, które tym pacjentem się zajmują.