Jesteś tu:
>
>
>
Refundacja pasków do glukometrów

- stanowisko NFZ
Refundacja pasków do glukometrów

- stanowisko NFZ
Opracowanie redakcyjne

List od Czytelniczki:
Witam, choruję na cukrzycę typu 1 od 23 lat. Jestem na 4 dawkach insuliny i do grudnia 2011 roku 8-krotnym badaniu cukru we krwi. Od stycznia tego roku zarówno lekarz rodzinny, jak i diabetolog, przestali przepisywać mi paski do badania glukozy. Lekarz rodzinny powiedział, że może mi przepisać paski na 100% odpłatność i to tylko 100 sztuk. Diabetolog powiedział, że maksymalnie 200 sztuk raz na 3 miesiące. Obaj lekarze wprost powiedzieli, że boją się kontroli z NFZ i więcej pasków nie dostanę. Co robić? Napisałam do NFZ, ale nic to nie dało. Ja nie rozróżniam niedocukrzeń od przecukrzeń, cierpię na inne choroby i dolegliwości, mam nieuregulowaną cukrzycę. Jak mam żyć bez pasków? Pisałam też do portalu Cukrzyca i do miesięcznika Diabetyk. Sprawa zostanie opublikowana, ale co z tego, jak pasków nie mam.
Imię i nazwisko do wiadomości Redakcji
 
Odpowiedź Redakcji (przygotowana na podstawie rozmowy z przedstawicielem Centrali NFZ, Panem Norbertem Tyszką z Biura Komunikacji Społecznej):
1. Prawo do pasków do glukometrów wydawanych za opłatą ryczałtową mają osoby z cukrzycą typu 1, pacjenci chorujący na cukrzycę innego typu i wymagający co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę oraz diabetycy korzystający z pomp insulinowych.
2. Zazwyczaj lekarz może jednorazowo przepisać 100 sztuk pasków diagnostycznych. Jeśli jednak na recepcie lekarz zawrze informację o częstości koniecznych pomiarów poziomu stężenia glukozy w ciągu doby, może przepisać taką liczbę, jaka jest choremu faktycznie niezbędna.
3. Najdłuższy możliwy okres na jaki można wystawić receptę to 3 miesiące, dlatego maksymalna możliwa ilość pasków na jednej recepcie wynosi 90 dni x ilość wymaganych pomiarów glikemii w ciągu doby (zapisanych w dokumentacji medycznej i na recepcie).
4. Jeśli lekarz rzetelnie prowadzi dokumentację medyczną pacjenta i odnotowuje w niej informacje dotyczące prowadzonego leczenia, wskazań i przepisywanych pacjentowi leków, nie powinien obawiać się kontroli NFZ. Konsekwencje finansowe może ponieść, jeżeli bezzasadnie przepisywał pacjentowi nierealnie wysoką liczbę pasków lub nie odnotował tego faktu w dokumentacji medycznej.
 
Pełną wypowiedź Pana Norberta Tyszki z Biura Komunikacji Społecznej Centrali NFZ zamieściliśmy na naszym portalu w części dla lekarzy, zatytułowaną "Lekarze nie powinni obawiać się wypisywania pasków do glukometrów".

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi