Własny makaron
lek. med. Aleksandra Kapała specjalista chorób wewnętrznych, absolwentka dietetyki w chorobach wewnętrznych i metabolicznych, Poradnia "Mój dietetyk" w Warszawie
Kaloryczność: 258 Wymienniki węglowodanowe: 4,4
Podane wartości dotyczą jednej porcji
Składniki:
na 6–8 porcji
  • mąka pszenna zwykła (250 g)
  • mąka z pszenicy durum lub mąka razowa (250 g)
  • jaja (5 szt.)
  • odrobina wody
 

Sposób przygotowania:
Do miski wsyp mieszaninę z mąki zwykłej i razowej. Palcami zrób zagłębienie, do którego wbij 5 jaj. Jajka powinny mieć temperaturę pokojową. Kolistym ruchem zamieszaj ciasto do połączenia składników. Nie sól ciasta! Przykryj miskę folią i odstaw na 30 minut w temperaturze pokojowej. Wyjmij ciasto z miski i zwróć uwagę na jego konsystencję – nie może lepić się do rąk (wówczas wymaga dodania mąki) ani być za suche (wówczas wymaga dolania wody i ponownego wyrobienia). Jeśli ciasto jest sprężyste, nie klei się do rąk, uformuj z niego kulę i pokrój na 1,5–2 cm kawałki. Każdy kawałek rozwałkuj, posyp delikatnie mąką, złóż i wałkuj ponownie. Czynność składania i wałkowania dla każdego kawałka ciasta należy powtórzyć 6–8 krotnie. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj maszynka do makaronu, która wałkuje i tnie ciasto na różne grubości. Jeśli jednak jej nie masz to możesz całą pracę wykonać samodzielnie. Po ostatnim wałkowaniu zwiń ciasto w rulon i krój ostrym nożem wg uznania – na "nitki", "wstążki". Pokrojony makaron zwijaj w gniazdka i układaj na papierowym ręczniku do wyschnięcia. Dobrze podsuszony makaron możesz przechowywać do 2–4 tygodni. Makaron wrzucaj do wrzącej, dobrze osolonej wody z odrobiną oliwy. Czas gotowania to kilka minut od 3–8 minut – w zależności od grubości nitek, jak i rodzaju użytej mąki.

Ocena dietetyka:
Nic nie przebije smaku własnoręcznie przyrządzonego makaronu! Efekty naprawdę zrekompensują nakład włożonej pracy. Zachęcam do produkcji domowego makaronu z mąki razowej, można używać także mąki graham, żytniej, orkiszowej. Jeśli planujemy produkcję grubszych form makaronu np. wstążek można nawet dodać niewielką ilość otrąb owsianych (w ilości 2 łyżek na 500 g mąki). Bielutka mąka pszenna (tortowa, luksusowa) to w zasadzie czyste węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, "wypłukane" ze wszystkich innych składników odżywczych, ponieważ w procesie produkcji usuwa się łuskę i bielmo ziarna. Mąka razowa jest dużo bogatsza w składniki odżywcze niż wysokooczyszczona mąka pszenna, ponieważ do jej produkcji wykorzystuje się całe ziarno. Mąka razowa jest bogata w błonnik, foliany, witaminy z grupy B, witaminę E i lecytynę, żelazo i wapń. Makarony razowe gotuje się nieco dłużej. Makaron gotuj zawsze al'dente – lekko twardy. Makaron al'dente ma niższy indeks glikemiczny niż makaron rozgotowany.

Smakowało Ci zaproponowane przez nas danie? A może przepis nie okazał się taki prosty w przygotowaniu? Podziel się swoimi uwagami z innymi użytkownikami serwisu Diabetologiaonline.pl.


Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane.
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi