Jesteś tu:
>
>
>
>
Własnoręcznie upieczony chleb
Własnoręcznie upieczony chleb
lek. med. Aleksandra Kapała specjalista chorób wewnętrznych, absolwentka dietetyki w chorobach wewnętrznych i metabolicznych, Poradnia "Mój dietetyk" w Warszawie
Kaloryczność: 135 Wymienniki węglowodanowe: 2,2
Podane wartości dotyczą jednej porcji
Składniki:
na 1 bochenek (14-16 kromek)
  • mąka żytnia z pełnego przemiału (300 g)
  • mąka orkiszowa (100 g)
  • otręby pszenne (3 łyżki)
  • ziarna słonecznika (2 łyżki)
  • łuskane pestki dynii (2 łyżki)
  • ciepła woda (350 ml)
  • sól (1 łyżeczka)
  • drożdże suszone (4 g)cukier (1 łyżeczka)

Sposób przygotowania:
Do miski wsyp wszystkie suche składniki oprócz cukru i wymieszaj łyżką. W środku zrób dołek. W kubeczku wymieszaj ciepłą wodę z drożdżami i cukrem. Roztwór powinien się pienić – oznacza to, że drożdże są świeże i dobre. Wlej roztwór do dołka, lekko zamieszaj z odrobiną mąki. Odstaw, aż zaczyn podwoi swoją objętość (ok. 15 minut). Teraz możesz wyrabiać ciasto – połącz wszystkie składniki – wyrabiając ręcznie lub za pomocą miksera z końcówkami do ciasta drożdżowego. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 2 godziny. Lato jest idealną porą, bo wystarczy nasłoneczniony kuchenny blat, aby ciasto pięknie wyrosło. Po 2 godzinach przełóż ciasto do wysmarowanej olejem formy keksówki. Odstaw w ciepłe miejsce jeszcze na 30–40 minut. Wstaw do pieca na grzanego do 180 °C i piecz 50 minut.

Ocena dietetyka:
Postaw na własnoręcznie wypieczony chleb bez sztucznych dodatków! W ten sposób unikasz wszelkich konserwantów, nadmiaru soli, tłuszczu, a także karmelu czy mąki kukurydzianej dodawanych do wypieków przemysłowych (celem poprawy kolorytu i "puszystości" pieczywa). Taki chlebek to podstawa naszej codziennej diety, najzdrowsze źródło złożonych węglowodanów i błonnika, a także białka, potasu, magnezu, fosforu, witamin z grupy B, folianów oraz rzadkich pierwiastków jak: cynk, selen, bor, mangan. Dodatek ziaren słonecznika i dynii uzupełnia wartość wypieku o zdrowe jednonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Jedna lub dwie kromki takiego pieczywa w towarzystwie chudego nabiału lub chudej wędliny i dowolnych warzyw to idealny posiłek na śniadanie lub kolację.

Komentarze
MOnika M
29.12.2012

Jako że mój organizm nie tolerował żadnego chleba po za chrupkim, zbożowym, gruboziarnistym - to nawet nie wiecie jaką mam radość z tego że wreszcie mam smaczny zamiennik na śniadania :) Po raz drugi upiekłam chleb i po raz drugi jestem baardzo zadowolona z wyniku.
Smakowało Ci zaproponowane przez nas danie? A może przepis nie okazał się taki prosty w przygotowaniu? Podziel się swoimi uwagami z innymi użytkownikami serwisu Diabetologiaonline.pl.


Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane.
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi