Ciasto marchewkowe
lek. med. Aleksandra Kapała specjalista chorób wewnętrznych, absolwentka dietetyki w chorobach wewnętrznych i metabolicznych, Poradnia "Mój dietetyk" w Warszawie
Kaloryczność: 108 Wymienniki węglowodanowe: 1,5
Podane wartości dotyczą jednej porcji
Składniki:
na 20 porcji:
  • marchew (1 kg)
  • jajka (6 szt.)
  • gorzka czekolada dobrej jakości (100 g)
  • suszona żurawina (100 g)
  • otręby owsiane (5 łyżek)
  • otręby orkiszowe (opcjonalnie – jeśli nie masz zastąp owsianymi) (5 łyżek)
  • mąka kukurydziana (5 łyżek)
  • ksylitol (cukier brzozowy lub inny słodzik w odpowiedniej ilości) (100 g)
  • cynamon (1 łyżka)
  • mielone goździki (1 łyżeczka)
  • mielony imbir (1 łyżeczka)
  • kardamon (1 łyżeczka)
  • sól (½ łyżeczki)
 

Sposób przygotowania:
Marchew obrać i zetrzeć na drobno – można krótko zmiksować marchew w malakserze. Całe jajka ubić na sztywną kremową masę z cukrem brzozowym, pod koniec dodać korzenne przyprawy. Następnie domieszać mąkę i otręby. Dodać stratą czekoladę (również można ją rozdrobnić w malakserze) i żurawinę. Na koniec wymieszać całość z marchwią. Przełożyć do wysokiej prostokątnej blachy i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec 20 minut, a następnie zmniejszyć temperaturę do 160 stopni i piec jeszcze 70 minut.

Ocena dietetyka:
Poszukując pysznego ciasta, które nie zawiera dodatku tłuszczu, a zawiera zdrowe węglowodany wymyśliłam przepis na ciasto marchewkowe z żurawiną i gorzką czekoladą. Szczególnie do gustu przypadło ono dzieciom, co w dobie wszechobecnych batoników i produktów z mlecznej czekolady jest wspaniałym rozwiązaniem na pożywną słodycz na śniadanie do szkoły. Ciasto zawiera mnóstwo błonnika, a przede wszystkim karotenoidy niezbędne dla zdrowia skóry, wszystkich błon śluzowych i narządu wzroku. Źródłem ich jest marchew, a także żurawiny, które dodatkowo bogate są w witaminę C, foliany i antocyjany. Substancje te to bardzo aktywne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki, będące przyczyną chorób cywilizacyjnych i starzenia się. Gorzka czekolada w przepisie jest źródłem magnezu i w przeciwieństwie do czekolady mlecznej ma niski indeks glikemiczny (25). Porcja tego ciasta zapewnia uczucie sytości na długo, polecam dla osób na diecie odchudzającej w ramach 1 porcji słodkości w ciągu dnia. Ciasto świetnie się przechowuje, nie wysycha – chociaż w moim domu nigdy nie stało na tyle długo, aby się o tym przekonać…
 

Komentarze
Ewa
05.11.2011

pomysł wspaniały wprowadziłam pewne modyfikacje, częściowo wynikające z moich przemyśleń, ale też braku pewnych składników w domu 1 żurawiny zastąpiłam suszonymi śliwkami-okazuje się , że żurawiny suszone zawsze mają cukier!! 2.make kukurydziane zastapilam pszenna razowa 3. niestety dodalam cukier-trzcinowy, ale byc moze to nie jest konieczne ciasto jest pyszne bardzo prosze o komentarze
Ryhan
06.03.2012

Zrobilam wczoraj, wyszlo pycha i po prostu rozplywa sie w ustach! Zrobilam jedna partie z dzemem truskawkowym a druga z jezynowym. Z przepisu wychodzi naprawde bardzo duzo , bardzo tani i wydajny przepis. Dzieki i lece po kolejnego do kuchni !
goya2013
09.06.2013

Ciasto jest rewelacyjne, wilgotne, słodkie i bardzo sycące. Wspaniały przepis. Niestety u mnie też długo nie stało. Moja Mama jest chora na cukrzycę, była dla mnie królikiem doświadczalnym, zbadała poziom cukru po godzinie i był w normie, po innych smakołykach był dużo za duży....
Janina
25.01.2014

Pyszne ciasto zamiast cukru dałam stewię ,oraz suszone jabłka gruszki śliwki i mąkę razową przepis na to ciasto jest rozchwytywane wraz z kawałkiem ciasta. Dziękuję.
Gagunia
26.02.2014

Moje jest w piecu. Bez kardamonu i goździków. Podgladam i wyglada pysznie. Napisze jak smakowalo mojemu wnusiowi. Też zmierzymy cukier po godzinie. Nara.
Marta
02.06.2014

Robione w sobotę. Pycha! Czuć przyprawy, czuć czekoladę! smakowało nawet nie cukrzykom :)
żonadiabetyka
10.11.2014

Ciasto piekłam już dwa razy, jest przepyszne nawet bez kardamonu. Cała rodzina się zajada Poziom cukru bez huśtawek... Polecam pysznie i pierniczkowo ;))))
Smakowało Ci zaproponowane przez nas danie? A może przepis nie okazał się taki prosty w przygotowaniu? Podziel się swoimi uwagami z innymi użytkownikami serwisu Diabetologiaonline.pl.


Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane.
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi