Jesteś tu:
>
>
>
>
Śledzie mocno korzenne
Wasze przepisy
Śledzie mocno korzenne
P. Franciszek z Wrocławia, l. 55
Kaloryczność: 243 kcal Wymienniki węglowodanowe: 0,3
Podane wartości dotyczą jednej porcji
Składniki:

Przepis na 8 porcji
·         0,5 kg śledzi matjasów
·         2 łyżeczki cukru pudru
·         po ¼ łyżeczki świeżo zmielonych przypraw: goździków,
           ziela angielskiego, czarnego pieprzu i cynamonu
·         utarty kawałek świeżego imbiru
·         4 rozkruszone liście laurowe
·         3 czerwone cebule
·         4 łyżki koncentratu pomidorowego
·         3 łyżki oleju

Sposób przygotowania:

Wymoczyć filety śledziowe, kilkakrotnie zmieniając wodę, dobrze osączyć. Rozetrzeć wszystkie przyprawy z cukrem pudrem i posypać tą mieszanką śledzie. Odstawić na noc do lodówki. Następnego dnia podsmażyć na oleju pokrojoną w kostkę cebulę, dodać koncentrat pomidorowy, lekko posolić. Polać śledzie sosem cebulowym, ponownie wstawić na noc do lodówki.

Ocena dietetyka:

Ryby są zawsze zdrowe jeśli tylko nie dodamy do nich niezdrowych dodatków – jak np. panierki z bułki tartej, pełnotłustego żółtego sera lub nie będziemy ich smażyć na maśle bądź smalcu. Ryby to niezastąpione źródło kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu przeciwzapalnym i antymiażdżycowym, a także źródło białka. Olej roślinny (najlepiej jeśli będzie to olej rzepakowy) dostarcza dodatkowo zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E. Ponadto użyte w przepisie liczne korzenne przyprawy wzbogacają ją dodatkowo w substancje o działaniu przeciwzapalnym, rozkurczowym, rozgrzewającym, poprawiającym pracę przewodu pokarmowego. W podanej recepturze cukier puder można zastąpić słodzikiem. Należy również dobrze namoczyć filety, aby wypłukać nadmiar soli. Dobrym rozwiązaniem jest namoczenie ich w mleku, przez co są delikatniejsze.

Komentarze
Gigi
28.08.2012

Mam w palnach rybę na dzisiaj. Pewnie pokombinuję na parze, dawno już takiej nie robiłam: brokuły, kalafior, marchewkę , szpinak od dawna gotuję w takim garnku (inaczej już mi nie smakuje) ziemniaki od czasu do czasu (ostatnio wczoraj :))zauważyłam , że dodanie jakiegokolwiek ziela (bazylia, pietruszka, koperek , estragon, tymianek co akurat mam na oknie, bardzo poprawia smak gotowanych potraw. Kładę zwyczajnie 1-2 gałązki na wierzchu na rybę koniecznie plasterki cytryny, kawałek czuszki lub nawet plasterek zwykłej papryki również zmienia smak - tym sposobem potrawy nie są monotonnie mdłe tylko za każdym razem inne, czasem do gotującej wody wrzucam listek laurowy, ziele angielskie. Idę po rybę do zamrażalnika...
Smakowało Ci zaproponowane przez nas danie? A może przepis nie okazał się taki prosty w przygotowaniu? Podziel się swoimi uwagami z innymi użytkownikami serwisu Diabetologiaonline.pl.


Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane.
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi