Jesteś tu:
>
>
>
>
Pierś kurczaka z pomidorkami koktajlowymi
Pierś kurczaka z pomidorkami koktajlowymi
lek. med. Aleksandra Kapała specjalista chorób wewnętrznych, absolwentka dietetyki w chorobach wewnętrznych i metabolicznych, Poradnia "Mój dietetyk" w Warszawie
Kaloryczność: 225 Wymienniki węglowodanowe: 0,4
Podane wartości dotyczą jednej porcji
Składniki:
·      filet z piersi kurczaka (500 g)
·      pomidorki koktajlowe lub inne o wyraźnie słodkim smaku (500 g)
·      świeża bazylia (2 duże garście)
·      czosnek (2 ząbki)
·      cebula (1 szt.)
·      skórka otarta z cytryny (1 łyżeczka)
·      sok z cytryny (2 łyżki)
·      olej rzepakowy (2 łyżki)
·      sól
·      świeżo i dość grubo zmielony czarny pieprz

Sposób przygotowania:
Filet z piersi kurczaka umyj, osusz papierowym ręcznikiem i pokrój w grube 2–3 cm paski. Drobno pokrój cebulę, przeciśnij przez praskę czosnek, dodaj sok i skórkę z cytryny oraz łyżkę oleju. Utrzyj całość na "pastę". Posmaruj taką marynatą mięso, ułóż w szklanym naczyniu, przykryj folią i odstaw na 30 minut. W międzyczasie pokrój pomidorki na ćwiartki. Posiekaj bazylię. Rozgrzej na patelni 1 łyżkę oleju i wykładaj kawałki kurczaka. Podsmaż z obu stron po kilka minut. Jeśli po nakłuciu kawałka mięsa wypływa przejrzysty sok – kurczak jest gotowy. Wrzuć na patelnię pomidorki, smaż całość jeszcze 2–3 minuty, mieszając. Posyp bazylią i czarnym pieprzem i dopiero teraz solą. Wykładaj na talerze. Kurczak doskonały z każdym dodatkiem – razową bagietką czy z ziemniaczkami w mundurkach.
Przepis na 4 osoby.

Ocena dietetyka:
Chude wysokogatunkowe białko z piersi kurczaka w połączeniu z bogactwem składników zawartych w pomidorach, z nutką smakową bazylii to rarytas! Doskonała alternatywa dla smażonych, ociekających tłuszczem kurczaków, bądź panierowanej piersi kurczaka. Pomidory to jedno z nielicznych warzyw, które nie traci na wartości odżywczej nawet po obróbce termicznej. Zawdzięcza to zawartości likopenu, związku o charakterze antyoksydantu, któremu pomidory zawdzięczają czerwony kolor. Likopen zawarty jest w środku komórek pomidora, dlatego procesy termiczne i mechaniczne (przecieranie) powodują uwolnienie tego związku z komórek. Uważa się, że likopen ma działanie antynowotworowe. Zaobserwowano, że osoby spożywające dużo pomidorów rzadziej chorują na raka prostaty, żołądka i płuc. Niektóre badania sugerują, że ochronną ilość likopenu można dostarczyć organizmowi wypijając 2 szklanki soku pomidorowego na dobę.

Smakowało Ci zaproponowane przez nas danie? A może przepis nie okazał się taki prosty w przygotowaniu? Podziel się swoimi uwagami z innymi użytkownikami serwisu Diabetologiaonline.pl.


Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane.
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi