Kaloryczność: 193 | Wymienniki węglowodanowe: 3,3 |
- jaja (6–8 szt.)
- cukier (18–24 dkg)
- mąka pszenna (12–16 dkg)
- mąka ziemniaczana (6–8 dkg)
- szczypta soli
- proszek do pieczenia (1 łyżeczka)
W zależności od pożądanej wielkości ciasta potrzebujemy 6–8 jaj. Na każde jajo dodaję 3 dkg cukru, 2 dkg mąki pszennej i 1 dkg mąki ziemniaczanej. Ponadto do całości dodaję szczyptę soli i łyżeczkę proszku do pieczenia. Jeśli nie mamy elektronicznej wagi kuchennej wartości można zaokrąglić. Oddzielam białka od żółtek. Białka ubijam na sztywną pianę dodając stopniowo cukier. Żółtka rozcieram delikatnie z solą. Obie mąki mieszam z proszkiem do pieczenia. Do ubitej piany z białek dodaję żółtka, przesiewam mąkę i całość delikatnie mieszam drewnianą łyżką. Przekładam do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Nie smarować tłuszczem boków tortownicy! Piec w piekarniku uprzednio nagrzanym do 180°C ok. 40 minut. Drewnianym patyczkiem można sprawdzić pod koniec pieczenia czy ciasto upiekło się. Po przestygnięciu biszkopt można przekroić na 3 krążki i dalej przygotowywać wg uznania. Ciasto to przygotowuję nie tylko na Wielkanoc i zawsze znika ze stołu w mgnieniu oka.
Państwa przepisy ocenia lek. med. Aleksandra Kapała specjalista chorób wewnętrznych, absolwentka dietetyki w chorobach wewnętrznych i metabolicznych, Poradnia "Mój dietetyk" w Warszawie
Rzeczywiście przepis wypróbowany, „sprawdzony od pokoleń” i gości na wielkanocnych stołach w wielu domach. W proponowanej przez panią Halinkę wersji ciasta porcja takiego biszkoptu ma 193 kcal i 3,3 WW. Założyłam, że z całej blachy ciasta wyjdzie 12 porcji. Weźmy pod uwagę, że jest to „sam” biszkopt bez dodatków, które mu zazwyczaj towarzyszą: kremów, owoców, galaretek. Tak więc w zależności od przepisu finalna wartość kaloryczna i ilość WW w porcji ciasta zdecydowanie wzrośnie. Biszkopt w wersji podstawowej jest bardzo bogatym źródłem cukrów prostych, zawiera dużo cholesterolu (8 jaj!), jest ubogi w błonnik i witaminy, gdyż wysokoprzetworzone mąki pszenne tzw. tortowe tracą większość witamin i minerałów obecnych w pełnym ziarnie. Z zalet można wymienić brak tłuszczu i lekkostrawność. Spróbujmy nieco „uzdrowić” ten przepis. Proponuję połowę porcji mąki pszennej zastąpić mąką orkiszową – zawiera więcej węglowodanów złożonych, błonnika, witamin z grupy B i mikroelementów, a biały cukier – cukrem brzozowym lub sukralozą. Oba te słodziki nie tracą słodkiego smaku podczas pieczenia, w przeciwieństwie do aspartamu. W porównaniu z białym cukrem mają połowę kalorii i niski indeks glikemiczny (IG), nie wlicza się ich do wartości WW. Aby zredukować o połowę ilość cholesterolu w przepisie usuń 4 żółtka, dodatkowo dodaj 2 białka. Jeśli biszkopt jest kolorystycznie za blady dodaj sproszkowany szafran lub kurkumę – uzyskasz piękny żółty kolor. Poza tym wszystkie czynności wykonuj jak w przepisie oryginalnym. Otrzymasz dużo zdrowszy biszkopt, który w jednej porcji będzie zawierał 139 kcal i 1,3 WW.