Jesteś tu:
>
>
>
71. Kongres American Diabetes Association,
San Diego, 2011
71. Kongres American Diabetes Association,
San Diego, 2011
Dr Marta Bobeszko-Kacperska

W dniach 24–28 czerwca 2011 r. odbywa się w San Diego coroczna konferencja Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego – 71. ADA’s Scientific Sessions.

 
Spotkanie zgromadziło ponad 13 500 naukowców, lekarzy i innych przedstawicieli służby zdrowia z całego świata, którzy dzielą się swoim doświadczeniem podczas 200 sesji prowadzonych przez światowej klasy ekspertów. Codziennie odbywają się liczne sympozja, debaty, wykłady, prezentacje najnowszych odkryć, zarówno w formie ustnych wystąpień, jak i sesji posterowych. Przewodniczący sesji plakatowych oprowadzają uczestników i omawiają najciekawsze postery, a ich dyskusje z autorami posterów są nagłośnione, by mogli je śledzić pozostali uczestnicy sesji.
 
Celem konferencji jest omówienie najnowszych odkryć, rekomendacji w leczeniu, metod walki z cukrzycą. Program obejmuje następujące bloki tematyczne:
·                Ostre i chroniczne powikłania cukrzycy
·                Medycyna behawioralna, odżywianie, edukacja i ćwiczenia fizyczne
·                Cukrzyca w praktyce klinicznej/terapia cukrzycy
·                Epidemiologia/genetyka
·                Immunologia/transplantacje
·                Sygnalizacja insulinowa/mechanizmy działania insuliny
·                Fizjologia zintegrowana/otyłość
·                Biologia wysp trzustkowych/wydzielanie insuliny.

Szczególnie polecane były dwie sesje, które mogą mieć implikacje w praktyce klinicznej.
 
Pierwsza sesja, to sympozjum pt.: „Komórki beta trzustki w cukrzycy typu 2 – fakty i mity”, na którym został przedstawiony aktualny stan wiedzy na temat podtrzymywania funkcji komórek beta trzustki, co ma kluczowe znaczenie w rokowaniach oraz w tym, jaki rodzaj terapii powinien być zastosowany. Następną interesującą sesją była sesja pt.: „Leki przeciwcukrzycowe, czy potrzebujemy więcej?”, podczas której autorytety w tej dziedzinie prowadziły dyskusję, czy na pewno nowe leki oferują większe możliwości terapeutyczne.
 
Na konferencji podniesiono też problem niestosowania się pacjentów z grupy ryzyka, u których może dojść do pogorszenia stanu zdrowia, do zaleceń lekarzy, co nie tylko jest związane ze złą wolą chorych, ale także z brakiem stosownej wiedzy na temat, jak zmienić styl swojego życia. Postulowano wprowadzenie większego wsparcia dla pacjentów przy prowadzeniu diety i planowaniu odpowiedniego wysiłku fizycznego.
 
O randze konferencji i o tym, jak poważnym problemem społecznym w Stanach Zjednoczonych Ameryki jest cukrzyca może świadczyć fakt wystosowania do uczestników pozdrowień od Pierwszej Damy, pani Michelle Obamy w formie przekazu wideo.

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi