Jesteś tu:
>
>
>
Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą prowadzony przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą prowadzony przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Joanna Pomorska
Program „Leczenia osobistymi pompami insulinowymi kobiet ciężarnych z cukrzycą” prowadzony jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Realizuje go 13 placówek w 11 miastach. Obecnie do projektu włączanych jest 17 nowych ośrodków.
W latach 2005-2011 WOŚP zakupił 290 pomp insulinowych na potrzeby programu. Dzięki środkom zebranym podczas ostatniego finału Orkiestry (styczeń 2012 r.) udało się zakupić na potrzeby Programu 456 najnowocześniejszych pomp insulinowych oraz 5500 sensorów. Sprzęt został przekazany i czeka na pacjentki chcące zajść w ciążę lub będące na początku ciąży, a pompy wypożyczane są bezpłatnie. Koordynatorem całego programu jest prof. Jacek Sieradzki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych w Krakowie.
 
- O przystąpienie do programu i wypożyczenie bezpłatnej pompy insulinowej mogą się starać kobiety chore na cukrzycę typu 1, które planują ciążę lub są w początkowym okresie ciąży. Po tym okresie podłączenie do pompy insulinowej jest niewskazane ze względów medycznych – mówi dr n. med. Katarzyna Cyganek, należąca do komisji nadzorującej wykonanie Programu WOŚP.
 
Każda pacjentka zostanie zaproszona do rejestru, w którym lekarze będą zbierać dane dotyczące monitorowania cukrzycy u pacjentek uczestniczących w Programie. W ten sposób powstanie pierwszy taki rejestr w Polsce. Celem tego wieloośrodkowego badania jest ocena efektywności zastosowania terapii pompowej za pomocą pompy insulinowej ze zintegrowanym systemem ciągłego monitorowania glikemii lub pompy bez użycia sensora u pacjentek z cukrzycą typu 1 planujących ciążę, w trakcie ciąży i po porodzie.
 
- Wiemy z własnego doświadczenia, że uzupełnienie ogólnopolskiego, powszechnego programu medycznego o szczegółowy rejestr doskonale zwiększa skuteczność naszych działań. Stało się tak w przypadku prowadzonego przez Fundację WOŚP Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, gdzie informacje z rejestru zawierającego dziś ponad 3,5 mln danych pozwalają wyciągać wnioski i podejmować decyzje wpływające na całokształt opieki medycznej nad noworodkiem z wadą słuchu. Podobnie będzie z Programem skierowanym do kobiet w ciąży chorych na cukrzycę – uruchomienie rejestru to pierwszy etap, drugim będzie bieżąca analiza spływających danych i wnioski, dzięki którym pacjentkom zapewniona zostanie kompleksowo jeszcze lepsza opieka – mówi Jurek Owsiak. Rejestr będą prowadziły wszystkie ośrodki realizujące program bezpłatnego wypożyczania pomp insulinowych.
 
W dniach 7–9 listopada odbędzie się kompleksowe szkolenie dla lekarzy z 13 istniejących oraz 17 nowych ośrodków, które przystąpią do programu bezpłatnego wypożyczania pomp insulinowych dla kobiet z cukrzycą planujących ciążę. W trakcie kursu lekarze (diabetolodzy i ginekolodzy), pielęgniarki, trenerzy pompowi i położne, poszerzą wiedzę na temat prowadzenia chorej z cukrzycą leczonej przy pomocy pompy insulinowej w ciąży. Podczas szkolenia poruszane też będą inne ważne zagadnienia z zakresu ciąży kobiety chorej na cukrzycę: przygotowanie do porodu w kontekście diabetologicznym, najważniejsze zasady stosowania systemu ciągłego monitorowania glikemii (CGM), przygotowanie pacjentki do podłączenia pompy insulinowej i korzystania z CGM, zapotrzebowanie na insulinę w czasie ciąży, ostre i przewlekłe powikłania cukrzycy. Wykłady będą prowadzić specjaliści z największym doświadczeniem w leczeniu pacjentek z cukrzycą w ciąży w Polsce.
 
Lekarze poznają też zasady funkcjonowania programu i przyjmowania pacjentek do projektu oraz zostaną zapoznani z działaniem rejestru. Dodatkowo zostaną przeszkoleni, jak zbierać dane do pierwszego w Polsce, a unikatowego na skalę światową, wieloośrodkowego rejestru kobiet z cukrzycą korzystających z pomp insulinowych w trakcie planowania, ciąży i połogu.
 
Opracowanie na podstawie informacji prasowych.

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi