Jesteś tu:
>
>
Ciągłe monitorowanie poziomu glukozy to lepsza kontrola glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2
Ciągłe monitorowanie poziomu glukozy to lepsza kontrola glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2
Dr Magda Magierowska-Szymczyk

Listopadowe doniesienie opublikowane w Diabetes Care wykazuje, że urządzenie do ciągłego monitorowania poziomu glukozy (real-time continuous glucose monitoring device, RT-CGM) pomaga pacjentom z cukrzycą typu 2 nieprzyjmującym insuliny doposiłkowej lepiej kontrolować poziom glukozy niż przy użyciu tradycyjnej metody polegającej na pobieraniu krwi z palca. W niewielkim badaniu obserwacyjnym trwającym 40 tygodni wzięło udział 100 pacjentów. Wyniki wyraźnie sprzyjały korzystaniu z urządzenia RT-CGM, bowiem u stosujących go pacjentów poziom hemoglobiny glikowanej mierzony w 12., 24., 38. i 52. tygodniu obniżył się odpowiednio o 1,0%, 1,2%, 0,8% i 0,8% w porównaniu z 0,5%, 0,5%, 0,5% i 0,2% u pacjentów mierzących poziom glukozy metodą standardową w tych samych przedziałach czasowych.
Omawiane urządzenie mierzy automatycznie poziom glukozy w płynie śródmiąższowym, w odstępach kilkuminutowych, przez całą dobę. Składa się z czujnika, przekaźnika i ekranu. Czujnik wprowadza się pod skórę za pomocą niewielkiej igły. Połączony z czujnikiem przekaźnik umieszcza się na skórze, a mały ekran można nosić przypięty np. do paska, jak telefon komórkowy lub po prostu w kieszeni. Monitor alarmuje o zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie glukozy.
Urządzenie ma wiele zalet: pozwala uniknąć pobierania częstych próbek krwi w ciągu dnia, mierzy poziom cukru nawet podczas snu, pokazuje rzeczywiste dobowe wahania stężeń cukru, alarmuje w przypadku hipo- lub hiperglikemii, a przy tym jest stosunkowo niewielkie, czyli niekłopotliwe na codzień. Niestety jest droższe niż zwykły glukometr, w wielu przypadkach może nie podlegać refundacji, a na dodatek, jak wynika z obserwacji, w punktowych pomiarach jest nieco mniej dokładne niż glukometry. Gdyby było tańsze, z pewnością stałoby się urządzeniem z wyboru dla pacjentów z cukrzycą typu 1, dzieci i nastolatków.
Eksperci sugerują także jego użycie u osób, które mają wyjątkowo niski poziom stężenia glukozy w nocy lub bardzo wysoki rano bądź tuż po posiłku oraz u tych chorych, którzy w ogóle nie odczuwają symptomów niskiego poziomu stężenia glukozy (co prowadzi do omdleń) albo są w trakcie zmian w leczeniu.

Piśmiennictwo

1.The Hormone Foundation’s Patient Guide to Continuous Glucose Monitoring. http://www.hormone.org/Resources/upload/Continuous-Glucose-Monitoring-Web.pdf
2. Continuous Glucose Monitoring Improves Glycemic Control. http://www.physiciansbriefing.com/Article.asp?AID=659200

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi