Pompy insulinowe WOŚP mogą nie trafić do chorych na cukrzycę
Niebawem okaże się czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie padła ofiarą nowej ustawy refundacyjnej. Przez wadliwe prawo do szpitali mogą nie trafić pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą, czyli sprzęt, na który WOŚP w tym roku zbierała pieniądze.
Niepewność dyrektorów szpitali, a także wątpliwości samych prawników wzbudza art.49 ust.3 ustawy refundacyjnej, który zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych. Za nieprzestrzeganie przepisu karę nakłada inspektor farmaceutyczny, a jej wysokość wynosi 100-krotność wartości przekazanej zachęty, jeżeli zawini podmiot, który nie zajmuje się handlem lekami, czyli w tym przypadku np. WOŚP.
Według Ministerstwa Zdrowia każda sytuacja oceniana będzie indywidualnie. Jednak prawnicy podkreślają, że w ustawie znalazł się zapis, w którym resort zdrowia zakazuje przekazywania jakichkolwiek zachęt związanych z lekami refundowanymi, a wskazaną wprost w zakazie darowizną będzie przekazanie przez WOŚP pomp insulinowych, służących do podawania leków objętych refundacją.
Ustawodawcy zamierzali dzięki przepisowi walczyć z patologią. Chodziło o sytuację, w której obdarowany szpital w zamian za darmowe leki zobowiąże się zaopatrywać w farmaceutyki u danego przedsiębiorcy. Niestety zapis został sformułowany tak niefortunnie, że w tej chwili nie wiadomo czy zakaz nie dotknie także szczytnych inicjatyw takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która według wstępnych szacunków może w tym roku zebrać rekordową nawet kwotę 40 mln zł.