Jesteś tu:
>
>
Nadmiar fruktozy szkodzi wątrobom osób otyłych i chorych na cukrzycę: kolejne ostrzeżenie
Nadmiar fruktozy szkodzi wątrobom osób otyłych i chorych na cukrzycę: kolejne ostrzeżenie
Dr Magda Magierowska-Szymczyk
Pisaliśmy już kilkakrotnie o nienajlepszej opinii lekarzy na temat fruktozy. Jeszcze kilka lat temu American Diabetes Association zalecało pacjentom chorym na cukrzycę zastępowanie glukozy fruktozą, jako że wykorzystywanie fruktozy przez organizm człowieka odbywa się bez udziału insuliny. Jednak kiedy naukowcy bliżej przyjrzeli się jej metabolizmowi okazało się, że fruktoza (spożywana w nadmiarze) wyrządza więcej szkód, niż przynosi korzyści.
Zespół dr. Manal Abdelmalek od 2008 roku bada związek fruktozy z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (z ang. nonalcoholic fatty liver disease). W 2010 roku miesięcznik Hepatology opublikował dane wskazujące na wpływ fruktozy na marskość wątroby. Pod koniec marca w internetowym wydaniu Hepatology ukazał się kolejny jej artykuł na temat związku fruktozy z zakłóceniami homeostazy ATP (adenozynotrójfosforanu), czyli gospodarki energetycznej komórki. Dr. Manal Abdelmalek zauważyła przede wszystkim, że diabetycy i osoby otyłe, które konsumują duże ilości fruktozy (np. w postaci napojów gazowanych czy soków owocowych) są dużo bardziej narażone na ryzyko zachorowania na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby oraz na jego poważniejsze konsekwencje jak np. marskość wątroby. Soki owocowe i napoje gazowane są sztucznie wzbogacane we fruktozę zawartą w syropie kukurydzianym używanym przez przemysł spożywczy do ich słodzenia. W ciągu ostatnich 30 lat spożycie fruktozy wzrosło ponad dwukrotnie. Spożywanie dużych ilości fruktozy powoduje znaczne obniżenie poziomu komórkowego ATP, będącego podstawowym źródłem energii dla procesów metabolicznych zachodzących we wszystkich komórkach organizmu. Takie zaburzenie metabolizmu komórkowego jest szczególnie groźne dla diabetyków, u których metabolizm jest już i tak poważnie zakłócony. W przeciwieństwie do innych cukrów prostych, fruktoza wymaga do swych przemian udziału ATP. Dlatego im więcej dostarczamy organizmowi fruktozy, tym bardziej obniżają się komórkowe rezerwy ATP. Cukrzyca, będąc chorobą metaboliczną, obniża jednocześnie zdolność AMP kinazy do syntezy nowych cząsteczek trójfosforanu, w efekcie czego dochodzi do nadmiernej syntezy i gromadzenia kwasów tłuszczowych w wątrobie, a także innych szkodliwych substancji, jak np. kwasu moczowego. Złogi tego ostatniego prowadzą do podagry, zwiększonego ciśnienia krwi, chorób krążenia, cukrzycy typu 2 a także powstawania kamieni nerkowych. Z drugiej strony, kwas moczowy jest łatwo wykrywalny, więc standardowy test diagnostyczny może być niezwykle przydatny w przewidzeniu ryzyka wystąpienia choroby wątroby.

Piśmiennictwo
1. http://in.news.yahoo.com/high-fructose-intake-may-risk-liver-disease-obese-114133440.html.
2. Manal F. Abdelmalek MF, Lazo M, Horska A, et al. Higher dietary fructose is associated with impaired hepatic ATP homeostasis in obese individuals with type 2 diabetes. Hepatology, DOI: 10.1002/hep.25741.

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi