Jesteś tu:
>
>
Refundacja metforminy w cukrzycy jest nieracjonalna
Refundacja metforminy w cukrzycy jest nieracjonalna
Redakcja serwisu
Ministerstwo Zdrowia wiele razy zapewniało, że z listy leków refundowanych będą znikać leki tanie, których zakup pacjenci mogą finansować z własnej kieszeni. Tymczasem od 1 maja 2013 r. dla osób ze stanem przedcukrzycowym refundowany jest stary, tani lek, a nowoczesnych leków inkretynowych na cukrzycę typu 2 wciąż brak. Środowisko diabetologów uważa, że to mało racjonalne.
Miesięczna terapia metforminą to koszt od kilku do najwyżej kilkunastu złotych. Oznacza to, że przeciętnego pacjenta stać na poniesienie tych kosztów z własnej kieszeni. Jednak refundacja metforminy w stanie przedcukrzycowym może stanowić duże obciążenie dla budżetu zdrowia i zdaniem ekspertów jest nieracjonalna.
Z wnioskiem o refundację leku może zgodnie z prawem wystąpić producent. Prof. Strojek poproszony przez ministra zdrowia o merytoryczną ocenę tej decyzji, przychylił się do niej, gdyż w zaleceniach PTD znajduje się stosowanie metforminy w stanie przedcukrzycowym. Niska cena leku wskazuje jednak, że dla pojedynczego pacjenta jest to wydatek niewielki. Szacuje się jednak, że osób ze stanem przedcukrzycowym może być nawet 2,5 mln, to dla budżetu może to być istotne obciążenie.
Prezes PTD, prof. Czupryniak podkreślił, że refundacja ma sens wtedy, gdy obniża koszty leczenia drogimi lekami, np. lekami inkretynowymi, gdzie miesięczny koszt terapii to już kwoty rzędu kilkuset złotych.
Podstawową zaletą leków inkretynowych jest to, iż zmniejszają ryzyko poważnych powikłań leczenia cukrzycy, takich jak niedocukrzenia (hipoglikemie) oraz przyrost masy ciała. Powikłania tego typu towarzyszą insulinie oraz prawie wszystkim starym doustnym lekom przeciwcukrzycowym, poza metforminą. Analogi GLP-1 (jedna z grup leków inkretynowych) może nawet powodować redukcję masy ciała, która jest ważnym celem w terapii cukrzycy. Natomiast hipoglikemie są powikłaniami zagrażającymi życiu, ale stanowią też duże obciążenie dla systemu, gdyż nieraz są przyczyną hospitalizacji pacjenta. Głębokie niedocukrzenia mogą powodować uszkodzenia komórek nerwowych, szczególnie podatnych na brak glukozy.
Negocjacje w sprawie refundacji nadal trwają. Lek jest obecnie refundowany w 22 krajach UE, w tym o PKB zbliżonym do Polski, jak Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria czy Estonia.
Źródło: rynekzdrowia.pl

Słowa kluczowe:

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi