Jesteś tu:
>
>
>
Sztuka w edukacji terapeutycznej. Sympozjum Pielęgniarek, Położnych i Dietetyków. XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
Sztuka w edukacji terapeutycznej. Sympozjum Pielęgniarek, Położnych i Dietetyków. XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
Marzena Sudoł, Joanna Pomorska
Dziś rozpoczęły się dwudniowe obrady Sympozjum Pielęgniarek, Położnych i Dietetyków w ramach XIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego Organizatorzy zaplanowali podczas obu dni sympozjum osobne sesje pielęgniarskie oraz dietetyczne. Wiodące tematy pierwszego dnia to edukacja w cukrzycy, dieta cukrzycowa – aktualne wytyczne i nowe trendy w dietetycznym leczeniu cukrzycy, a także problematyka cukrzycy ciążowej i przedciążowej.
Niezwykle ciekawy wykład w tym dniu „Nowoczesne techniki edukacji terapeutycznej”, przełamujący skostniałe podejście do sposobu leczenia cukrzycy, przedstawiła mgr Beata Stepanow z Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii z Warszawy. Jak twierdzi autorka wykładu, nie od dziś wiadomo, że sztuka umożliwia spojrzenie w głąb siebie i stanowi jeden ze środków ekspresji emocjonalnej. Liczne techniki artystyczne pozwalają zlokalizować problem, rozwiązać go, a także uzewnętrznić emocje, pragnienia i dążenia. Wykorzystanie sztuki w trakcie zajęć z pacjentami cierpiącymi na cukrzycę pozwala na zmianę sposobu otaczającej rzeczywistości. Dzięki niej dziecko i osoba dorosła nabiera dystansu do własnych, niekiedy trudnych przeżyć, uczuć i doświadczeń. Tworzy się w ten sposób skuteczniejszą postawę terapeutyczną wobec cukrzycy. Celem leczenia jest nie tylko uzyskanie stężenia glukozy we krwi zbliżonego do normy, ale przede wszystkim osiągnięcie wysokiej jakości życia. Pacjent staje się bardziej odporny na stres związany z chorowaniem i leczeniem. Beata Stepanow wiedzę na ten temat uzyskała podczas kursu organizowanego przez francuską Fondation Recherche et Formation pour l'Education des Patients, która na tym polu osiąga niezwykłe wyniki. Czy taki sposób leczenia łączący medycynę i sztukę ma szansę na wdrożenie w Polsce? „Podczas edukacji pacjentów z cukrzycą typu 2 robię ku temu pierwsze kroki, pragnę wykorzystać to, co ujęłam w swoim wykładzie” – mówi autorka w rozmowie z diabetologiaonline.pl. – „Trzeba jak najefektywniej przekazać pacjentowi cały ogrom wiedzy, a łatwo można ją ugruntować poprzez obraz czy muzykę. W trakcie pracy z pacjentami pokazuję im różnego rodzaju rysunki, dzięki którym wyrażają również swoje emocje. Na podstawie moich doświadczeń wiem, że dzięki tym metodom pacjenci pamiętają z poprzednich spotkań o wiele więcej. Mamy możliwość przeniesienia tych metod na nasz rynek. Uczmy się od najlepszych”.
W pierwszym dniu sympozjum nie zabrakło również wykładu poświęconego aktualnym wytycznym w dietetycznym leczeniu cukrzycy, stworzonych i aktualizowanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi