Jesteś tu:
>
>
W Polsce cukrzycę nadal leczy się tak, jak w latach 90.
W Polsce cukrzycę nadal leczy się tak, jak w latach 90.
Redakcja serwisu
Eksperci są zgodni – w Polsce cukrzyca nie jest efektywnie leczona. Brakuje refundacji dla wielu leków skutecznych w terapii cukrzycy, należytej edukacji pacjentów oraz rzetelnej oceny aspektów farmakoekonomicznych. Lepsze leki to mniej powikłań, których leczenie obciąża budżet bardziej niż wydatki na refundację.

Obecnie w Polsce cukrzycę leczy się tak, jak w latach 90. ubiegłego wieku. Diabetolodzy do dyspozycji mają dwie grupy leków doustnych: metforminę i pochodne sulfonylomocznika oraz insulinę. Tę ostatnią wdraża się w ostateczności, gdy inne leki już nie działają. To opcje leczenia w ramach refundacji, na które mogą liczyć chorzy. Wielu z nich naprawdę potrzebuje innego leczenia, które owszem jest dostępne, ale nie jest refundowane. A nowych leków jest bardzo dużo – chociażby analogi insulin, leki inkretynowe (inhibitorach DPP4 i agoniści receptora GLP1), inhibitory SGLT2. Do tego dochodzi niedoszacowanie procedur diabetologicznych. Leczeniu i edukacji pacjenta nie można poświęcić odpowiednio dużo czasu, gdyż jest to nieopłacalne. A przecież edukacja jest równie ważna co leczenie. Pacjentowi, który nie umie radzić sobie z chorobą, nie pomogą nawet najskuteczniejsze leki.

W porównaniu do innych krajów o podobnym poziomie PKB oraz wydatkach na ochronę zdrowia (Węgry, Czechy, Słowacja) sytuacja Polaków chorych na cukrzycę jest dużo gorsza. Tam dostępnych jest więcej opcji leczenia w ramach refundacji. A z danych NFZ, GUS i ZUS wynika, że w Polsce koszty opieki nad pacjentem chorym na cukrzycę rosną dużo szybciej niż wydatki na refundację. Oszczędzanie na farmakoterapii prowadzi do zwiększenia kosztów leczenia powikłań.

Źródło: mp.pl
diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi