ABC psychologii w cukrzycy
Część 1. Wprowadzenie
Część 1. Wprowadzenie
Cukrzyca jest szczególną chorobą ze względu na swój przewlekły charakter. Wyobraź sobie, że do Twojego domu wprowadza się sublokator (cukrzyca). Wiesz, że się go nie pozbędziesz i jednocześnie nie możesz się wyprowadzić. Co zrobisz?
Będziesz zaprzeczał sytuacji (wypierał się wszystkiego, co związane jest z chorobą), bagatelizował objawy lub je wyolbrzymiał. Możesz też zachować spokój, zaakceptować chorobę i rozpocząć współpracę. Najczęściej wymieniane czynniki sprzyjające efektywności leczenia to:
- dobre zarządzanie stresem
- poczucie kontroli i wpływu na swoje życie i zdrowie
- poczucie wsparcia (emocjonalnego i społecznego)
Dążenie do samoobserwacji (poznanie swojego organizmu), kierowania zmianami w swoim życiu, ciągłego edukowania się, pełnej informacji dotyczącej stanu zdrowia (kontakt z lekarzem, psychologiem i pielęgniarką) oraz umiejętność przystosowania się do choroby zapewnią Ci poczucie kontroli i wpływu na swoje życie i zdrowie.
Nie należy zapominać jak ważne jest poczucie wsparcia (emocjonalnego i społecznego). Rozmawiaj ze swoją rodziną na temat choroby i wprowadź ich w problem. Masz prawo prosić ich o pomoc i nie jest to oznaka słabości. Nie obawiaj się też prosić o pomoc lekarza, psychologa. Kontaktuj się z grupami wsparcia, np. Stowarzyszeniem Osób Chorych na Cukrzycę. Pamiętaj, że nie musisz być z chorobą sam.
Na jakość życia składa się wiele czynników. Dobór właściwej terapii (w tym nowoczesnej insuliny), wiedza dotycząca choroby oraz skuteczne radzenie sobie ze stresem ułatwi adaptację do choroby i zapobieganie jej powikłaniom.
Trzy prawdy, o których warto pamiętać:
1. Każdy człowiek ma prawo do zdrowia i dobrego samopoczucia.
2. Zachowania człowieka wynikają z jego woli.
3. Osoby dorosłe są odpowiedzialne, mają zdolność do uczenia się, zmian i podejmowania świadomych decyzji, w tym decyzji dotyczących stylu życia.
3. Osoby dorosłe są odpowiedzialne, mają zdolność do uczenia się, zmian i podejmowania świadomych decyzji, w tym decyzji dotyczących stylu życia.