Jesteś tu:
>
>
>
ABC psychologii w cukrzycy
Część 1. Wprowadzenie
ABC psychologii w cukrzycy
Część 1. Wprowadzenie
Ewa Szymańska-Świątnicka
Psycholog kliniczny
Cukrzyca jest szczególną chorobą ze względu na swój przewlekły charakter. Wyobraź sobie, że do Twojego domu wprowadza się sublokator (cukrzyca). Wiesz, że się go nie pozbędziesz i jednocześnie nie możesz się wyprowadzić. Co zrobisz?
Będziesz zaprzeczał sytuacji (wypierał się wszystkiego, co związane jest z chorobą), bagatelizował objawy lub je wyolbrzymiał. Możesz też zachować spokój, zaakceptować chorobę i rozpocząć współpracę. Najczęściej wymieniane czynniki sprzyjające efektywności leczenia to:
  •  dobre zarządzanie stresem
  • poczucie kontroli i wpływu na swoje życie i zdrowie
  • poczucie wsparcia (emocjonalnego i społecznego)
Z cukrzycą najlepiej radzą sobie chorzy aktywni, którzy panują nad stresem, poszukują sposobów rozwiązania problemu, zbierają i selekcjonują informacje, korzystają z pomocy specjalistów, nastawieni na osiągnięcie najlepszych efektów. Osiągają dobrą jakość życia i są narażeni na niewielkie prawdopodobieństwo powikłań.



Dążenie do samoobserwacji (poznanie swojego organizmu), kierowania zmianami w swoim życiu, ciągłego edukowania się, pełnej informacji dotyczącej stanu zdrowia (kontakt z lekarzem, psychologiem i pielęgniarką) oraz umiejętność przystosowania się do choroby zapewnią Ci poczucie kontroli i wpływu na swoje życie i zdrowie.
Nie należy zapominać jak ważne jest poczucie wsparcia (emocjonalnego i społecznego). Rozmawiaj ze swoją rodziną na temat choroby i wprowadź ich w problem. Masz prawo prosić ich o pomoc i nie jest to oznaka słabości. Nie obawiaj się też prosić o pomoc lekarza, psychologa. Kontaktuj się z grupami wsparcia, np. Stowarzyszeniem Osób Chorych na Cukrzycę. Pamiętaj, że nie musisz być z chorobą sam.
Na jakość życia składa się wiele czynników. Dobór właściwej terapii (w tym nowoczesnej insuliny), wiedza dotycząca choroby oraz skuteczne radzenie sobie ze stresem ułatwi adaptację do choroby i zapobieganie jej powikłaniom.
Trzy prawdy, o których warto pamiętać:
1.     Każdy człowiek ma prawo do zdrowia i dobrego samopoczucia.
2.     Zachowania człowieka wynikają z jego woli.
3.     Osoby dorosłe są odpowiedzialne, mają zdolność do uczenia się, zmian i podejmowania świadomych decyzji, w tym decyzji dotyczących stylu życia.

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi