Jesteś tu:
>
>
Prawie co drugi Polak ma zbyt wysoki poziom cholesterolu
Prawie co drugi Polak ma zbyt wysoki poziom cholesterolu
Redakcja serwisu
Wysoki poziom cholesterolu należy do trzech najważniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu – zaraz po nadciśnieniu tętniczym i paleniu papierosów. Szacuje się, że w Polsce aż 61% dorosłych ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, ale dwie trzecie z nich nie jest tego świadoma.
Jak przypomina dr hab. Tomasz Zdrojewski, z ostatnich badań NATPOL 2011 wynika, iż zbyt wysoki poziom całkowitego cholesterolu, tj. 190 mg/dl, ma 61% (ok. 18 mln) dorosłych Polaków w wieku 18-79 lat. Aż 65% z nich nie zdaje sobie z tego sprawy i w związku z tym nie podejmuje żadnych działań, by to zmienić. Nadmierne stężenie trójglicerydów ma od 15 do 40% Polaków. Z badania NATPOL płynie również inny wniosek – zaledwie 7% mężczyzn i 8% kobiet z hipercholesterolemią jest dobrze leczonych.
Prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (PZH) zwrócił uwagę, że umieralność z powodu chorób układu krążenia oddala nas do średniej UE pod względem oczekiwanej długości życia. Obecnie Polacy żyją o ponad 4 lata, a Polki o ok. 2 lata krócej.
Jednym z elementów profilaktyki schorzeń układu krążenia jest zapobieganie hipercholesterolemii w ogólnej populacji poprzez:
·         upowszechnianie zdrowego stylu życia (np. ograniczanie spożycia tłuszczów nasyconych i tłuszczów tzw. trans)
·         rozwiązania ekonomiczne i prawne (np. większe opodatkowanie żywności bogatej w niezdrowe tłuszcze)
·         skuteczne leczenie zaburzeń lipidowych, u osób, u których się rozwinęły.
Za znaczny spadek liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia w bogatych krajach UE oraz w USA od lat 80. XX wieku aż w 70% odpowiadają masowe zmiany w diecie i stylu życia. Jest to istotne zwłaszcza dla krajów, które ze względu na niższe nakłady na ochronę zdrowia, nie mogą sobie pozwolić na stosowanie drogich leków w celu obniżania poziomu cholesterolu w szerszej populacji.
Ważne jest też, aby pieniądze, nawet gdy nie ma ich wiele, wydawać z głową. Jednym ze sposobów na zmniejszenie śmiertelności z powodu chorób układu krążenia, jest profilaktyka. Leczenie przyczyn miażdżycy naczyń – takich jak hipercholesterolemia czy nadciśnienie tętnicze – przyniesienie więcej korzyści i będzie tańsze, niż czekanie aż pacjent będzie miał silnie uszkodzone tętnice i wysokie ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Piśmiennictwo

Źródło: esculap.com

Słowa kluczowe:

diabeTECH
Nota prawnaPolityka prywatnościRedakcja serwisuKontakt z redakcjąMapa serwisuZgłoś uwagi