Cukrzyca, według najnowszych doniesień epidemiologicznych, dotknęła w naszym kraju ponad 2 miliony osób – z czego zaledwie połowa jest świadoma swojej choroby. Największą bolączką lekarzy jest charakter cukrzycy. Cukrzyca typu 2 może rozwijać się latami w organizmie pacjenta, a często wykrywana jest przypadkiem, podczas badań związanych z innym schorzeniem. Czasami problemy początkowo wiązane z innymi chorobami, okazują się być nawet późnymi powikłaniami cukrzycy.
W leczeniu pacjenta to właśnie późne powikłania są problemem znacznie większym niż sama choroba, która niestety „nie boli”.
Jak wykazało badanie PolDiab, przeprowadzone przez Pracownię Badań Społecznych z Sopotu na zlecenie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, to właśnie późnych powikłań cukrzycy pacjenci obawiają się najbardziej. Choć świadomość jak ich unikać wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Jak wynika z badania, zaledwie 23% przebadanych pacjentów osiągnęło wyrównanie metaboliczne cukrzycy na poziomie poniżej 7%. Tymczasem, jak pokazują prowadzone na świecie badania dotyczące kontroli metabolicznej cukrzycy, obniżenie poziomu wyrównania cukrzycy o zaledwie 1% HbA1c, powoduje znaczne obniżenie ryzyka wystąpienia późnych powikłań.